13. november 2007 kell 17:10

Hirm paksuks minna takistab suitsetamisest loobumist

Suitsetamise kasulikkuse tõestamiseks on suitsetajad loonud mitmeid põhjendusi, kehakaalu kontrolli all hoidmine on neist üks levinumaid. Paljud suitsetajad ei taha suitsetamisest loobuda just hirmu pärast paksuks minna.

Michigani ülikooli töörühm eesotsas Cindy Pomerleau’ga näitasid mõned aastad tagasi, et 75 protsenti suitsetavatest naistest ei ole nõus suitsetamisest loobumise tõttu rohkem kui kaks kilo juurde võtma, peaaegu pooled aga pidasid igasugust kaalutõusu liiga kõrgeks loobumise hinnaks. Tegelikult väitis suur osa küsitletud naistest, et paksuks mineku hirmus nad üldse suitsetama hakkasidki, kirjutas Science Daily.

Ajakirja Addictive Behaviors oktoobrinumbris näitas sama töörühm, et suitsetavad naised on enamasti oma kaaluga vähem rahul ning katsetavad ka rohkem mitmesuguste dieetidega kui naised, kes ei suitseta.

Sigaretid vähendavad tõepoolest söögiisu ning langetavad seeläbi ka kaalu, ütles Pomerleau. "Seega pole üllatav, et oma kaaluga vähem rahul olevad naised suitsetavad sagedamini," ütles ta.

Töörühm näitas ka, et juba lapsena ülekaalus olnud naised hakkasid suitsetama varem, teismeea alguses. Sellistel naistel on ka raskem suitsetamisest loobuda. Samas on aga tõestatud, et kui ka kõige rohkem oma kaalu pärast muretsev naine tõesti otsustab tõsiselt suitsetamisest loobuda, pole see talle raskem kui teistel.

"Probleemiks on aga kaalu pärast muretsevate naiste nõrk tahe suitsetamisest loobuda," ütles Pomerleau. "Ja kui nad seda lõpuks üritavad, tuleb neil aidata oma kaalu kontrollima õppida."

Kehakaalu pärast muretsevad naised on tihtipeale mures ka oma teiste välimuse aspektide pärast. Mida nad aga ei mõista, on see, et suitsetamine mõjutab just välimust ning atraktiivsust. Muuhulgas põhjustab suitsetamine kortse, murduvaid sõrmeküüsi, juuste hõrenemist, kollaseid hambaid ja halba hingeõhku.

Mõned suitsetamise kohta levinud müüdid vastavad tõele, ütles Pomerleau. Nikotiin näiteks tõepoolest vähendab söögiisu. Suitsetajad kaaluvad keskmiselt vähem kui mittesuitsetajad ning suitsetamisest loobumine võib kaasa tuua lisakilosid.

Tegelikult on aga suitsetamisest loobumisega kaasnev tüsenemine enamasti kardetust väiksem. Rusikareeglina võtab iga neljas suitsetamisest loobuv naine juurde alla kahe kilo, kaks ülejäänut võtavad juurde kaks kuni seitse kilo ja vaid iga neljas võtab juurde üle seitsme kilo.

Pomerleau enda uurimus aga näitab, et suitsetavatel naistel on oma ideaalsest kehakaalust enamasti palju ebarealistlikum ettekujutus kui mittesuitsetajatel. Seetõttu võivad suitsetamisest loobumisega kaasnevad lisakilod tunduda palju suurema probleemina.

Ta viis läbi katse, kus nii suitsetavad kui ka mittesuitsetavad naised pidid vaatama pilte kümne erineva kehatüübi siluettidest. Sealt pidid nad valima endale sarnaseima kehatüübi ning sellise, mille moodi nad kõige rohkem olla tahaksid. Suitsetajad valisid ideaalseks kehatüübiks enamasti saledama keha kui mittesuitsetajad. Küsitlustest selgus ka, et suitsetajatel oli rohkem söömisprobleeme. Ülekaalulised suitsetajad aga olid suitsetamisest loobumisega kaasnevate lisakilode pärast eriti mures.

Pomerleau sõnul näitab uurimus, et kui naised tahavad suitsetamisest loobuda, võivad nad vajada abi realistlikuma kehapildiga leppimiseks ning õigete söömisharjumuste omandamiseks, eriti juhul kui nad on ülekaalulised. Kui palju me oleme nõus saledana püsimise eesmärgil oma tervist rikkuma?

Hetkel kuum