Tarvo Vaarmets • 15. november 2007 kell 22:00

Kuidas närviturul pinnale jääda?

Eelmisel nädalal nägime börsidel aina levivate halbade uudiste tõttu päris teravaid liikumisi. Mure võimalikust eelseisvast majandussurutise ja vältimatu karuturu pärast muutub üha suuremaks. Sellistel aegadel on tähtsam kui kunagi varem omada fokusseeritud investeerimisstrateegiat ja sellest kinni pidada, kirjutas endine aktsiaanalüütik ja praegune Money Magazine'i toimetaja Michael Sivy CNNMoney.com-i vahendusel.

Aja jooksul korjatud virtuaalkasumitest võib väga lihtsalt ja kiiresti ilma jääda, kui aktsiad pärast kõige hullemat langusaega maha müüa ning kaotada sellega ka võimalus tagasipõrkest osa saada. Teisalt on sama lihtne valusalt pihta saada ka siis, kui liiga vara, näiteks pärast teist languslainet, börsile sisseoste tegema minna. Tegelikult on Sivy hinnangul puhas rumalus püüda ära arvata aktsiate lühiajalisi liikumisi. Väga vähesed investorid suudavad seda teha piisavalt järjepidevalt, et lüüa turu pikaajalisi trende.

Sivy arvates peakski keskenduma hoopis positsioneerumisele pikaajaliste kasumite teenimiseks. Praeguse aja närvituru hea uudis on tema meelest see, et järgmise paari kuu jooksul võib leida mitmeid võimalusi allahinnatud kvaliteetaktsiate ostmiseks.

Sivy arvates kogeme praegu börsi versiooni täiuslikust tormist, kus kõik tundub üheaegselt halvasti minevat. Kui olla optimist, võib uskuda, et praegused probleemid on ületähtsustatud.

Nõrk dollar toetab USA eksporti ja üldist majandust. Probleem on ainult inflatsiooni tagant tõukamine, aga siiani pole seda juhtunud. Üle üheksakümne dollari maksev naftabarrel on kitsaskoht, kuid spekulandid on musta kulla selgelt üle õiglase turuhinna tõstnud ning aeglustuv majandus võib nafta hinna lühikese ajaga umbes 20 dollari jagu uuesti allapoole sikutada. Langevad kinnisvarahinnad ja rämpslaenud pigistavad mõnda turgu küll üsna jõuliselt, ent need probleemid on optimisti seisukohast lokaalsed.

Pessimist usub aga, et aktsiate hinnad võivad veel tublisti kukkuda.

Pole võimalik öelda, kummal on õigus. Sivy arvates võib sellises olukorras olla kindel ainult kahes asjas. Esiteks peegeldavad praegused aktsiahinnad juba kõiki teadaolevaid halbu uudiseid ja börsid langevad edasi, kui ettevõtete kasumid on oodatust nõrgemad, kui nafta hind kerkib rohkem kui eeldatakse või kui rämpslaenudest põhjustatud kahjumid on arvatust suuremad. Teiseks ei tea mitte keegi, kui halvaks võib olukord muutuda.

Eelmisel nädalal ütles USA keskpanga juht Ben Bernanke Kongressis, et majandus küll aeglustub, kuid tõenäoliselt muutuvad kevadel asjad jälle paremaks. Samuti sõnas Bernanke, et majandusteadlastel on trendi murdumispunkte raske tuvastada.

Kauplejad peaksid arvestama lühiajalisi tururiske, aga kui investeerida vähemalt kümneaastase horisondiga, on Sivy meelest ülesanne palju lihtsam. Investeerimisriskide maandamise põhireeglid on hästi teada - osta kõrgkvaliteetseid aktsiaid ja hajuta oma portfelli nii palju kui võimalik, omades ettevõtteid eri majandusharudest. Kui aga pole piisavalt raha, et osta mitmeid üksikaktsiaid, võiks Sivy soovitusel kasutada konkreetsete sektorite ETFe (börsil kaubeldavaid fonde), mis on tavaliselt madalate teenustasudega ja hästi hajutatud.

Viimased 4-5 aastat on olnud maailma aktsiaturgudel suurepärased. Ning kes on otsinud riskantsemaid aktsiaid ja riskantsemaid turge, on ka teistest kõvasti rohkem teeninud. Sellistes olukordades kipuvad inimesed võtma läheminevikku uue standardina ja kõik tormavad riskantsetesse investeeringutesse.

Minu meelest on investoril nüüd aeg veidi rahulikum tempo võtta ning otsida väiksema riskiga piirkondi ja väiksema riskiga aktsiaid. Arenevate turgude hinnatase (sealhulgas ka KIE) on minu jaoks praegu liiga kõrge ning probleemide korral võivad just arenevad turud tugevalt pihta saada. Mis tõuseb kiiresti, see ka langeb probleemide tekkides kiiresti. Praegusel närvilisel turul oleks investoril seega mõistlik vaadata suurte lääneriikide poole, näiteks Lääne-Euroopat, Jaapanit ja USAd. Raskemad ajad elavad nad tänu paksemale rasvakihile paremini üle. Ning ka nendest riikidest tasub vaadata kindlamaid sektoreid ja aktsiaid, näiteks väga spekulatiivsest tehnoloogiasektorist hoiaks ma praegu eemale.

Kokkuvõttes tuleks öelda, et investor peaks oma portfelli riskitaset juhtima vastavalt globaalsetele võimalustele - kui teeolud on väga head, võib julgelt sõita, kui teeolud halvenevad, tuleks tempot maha võtta. Mu meelest on praegu 12-18 kuu lõikes aeg veidi rahulikumalt sõita.

Hetkel kuum