Ekodoma kureerib Lätis ja Eestis Euroopa
projekti “Roheline valgus”, millel on kõik võimalused saada täitmiseks
kohustuslikuks direktiiviks, kirjutab venekeelne nädalaleht Den za Dnjom.
“Roheline valgus” on Euroopa Komisjoni programm, mille eesmärgiks on energiatarvitamise valdkonnas “rohelise” mõtteviisi propageerimine euroopa ettevõtete seas. Programm ei too raha, vaid kuulsust, moraalset rahulolu ning võimalust vähendada energiakulusid.
Ekodoma esindaja Julia Bulgakova kirjeldab koostööd firmadega lühidalt nii: “Ettevõttele, mis soovib valgustuse kvaliteeti tõsta, me seletame, kuidas seda teha, pakume variante, teeme arvutusi pirnide arvu ja tariifide andmete põhjal. Aitame korraldada vajalikke kokkuoste, edastame projekti toetavate firmade kontaktid, kuid ei tee lobbyt mingile konkreetsele firmale. Korraldame PR-aktsioone selleks, et firma logo oleks äratuntav ehk “riik tunneks oma kangelasi”. Pärast valgustuse süsteemi moderniseerimist anname firmale Euroopa Komisjoni partneri staatuse projekti “Roheline valgus” raames.”
Viimastest suurtest “rohelistest” asjadest Baltikumis võib nimetada Läti Raudtee ühinemist kirjeldatud projektiga, mis moderniseeris valgustussüsteemid Jelgava ja Ventspilsi raudteejaamades. Tavaliste pirnide asemele paigaldati energiasäästlikud naatriumpirnid. Viimased kulutavad poole vähem energiat ning peavad vastu kauem kui tavalised. Raudteejaamadele paigaldati ka liikumisandurid – nüüd kustub tuli kohe, kui kõik inimesed ruumist väljuvad. Need uuendused säästavad ettevõttele ca 19 tuh eurot aastas. Investeeringud moodustasid 78 tuh eurot, s.t et pea nelja aasta pärast on need kulud tasa tehtud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
“Elektrivalgustuse tõhususe arendamine on praegu vabatahtlik, kuid praktika näitab, et olulised Euroopa projektid muutuvad kokkuvõttes direktiivideks. Mida varem alustada moderniseerimist, seda kasulikum, peale selle tuleb arvestada, et elektrihinnad muudkui kasvavad,” hoiatab Bulgakova. Ta toob California näite, kus kuberner Arnold Schwarzenegger lihtsalt keelas kõik hõõgpirnid ära: viie lähema aasta jooksul peab kogu osariik säästlikule valgustusele üle minema. “Kahtlustan, et Euroopa liigub sama teed,” lisab Bulgakova.
Lätis on projektiga ühinenud 16 ettevõtet. Samas pidi Julia Bulgakova kahjutundega tunnistama, et Eestis ei ole veel ühtegi projektiga liitunud ettevõtet.