ÄP fototoimetus • 21. november 2007 kell 22:00

Hirm on halb teejuht. Eriti börsil

Tallinna börsil haihtus eilse päevaga ligi 2 miljardit krooni investorite raha, suurim kaotaja oli mitmendat päeva järjest senine staar Olympic Entertainment Group (OEG). See tähendab, et väikeinvestorid küsivad küllaltki ärevalt - ja põhjusega - kas müüa, hoida või osta?

Nüüd on aeg oma investeeringud Tallinna börsil üle vaadata ja ümber hinnata. Kuid investori teejuhiks peab olema tema isiklik strateegia, mitte massimeeleolud.

Jah, ettevaatlikkuseks on investoritel põhjust küllaga. Börs on langusse läinud, kuna halvad sise- ja välistegurid on koondunud ühte punkti. Riskantsete laenude kriis on löönud kõikuma kogu maailma finantssüsteemi. Kasvanud toorainehinnad - eriti naftahinna rekordkõrgused - on visanud kõikjal inflatsiooni lakke.

Kohalikest teguritest on investeeringute riskiastet tõstnud see, et vahepeal juba käeulatuses olnud euro on lükkunud 8,5%-lise inflatsiooni juures kättesaamatusse kaugusse.

Investorite ebakindlust suurendab ka arutelu võimaliku devalveerimise üle ning börsistaari Olympicu kiire kukkumine. (Kui juba Olympic...) Kui börsi vallutavad mustad meeleolud, kahanevad firmade turuväärtused üleöö.

Börsifirmade juhid soovitavad vaadata ettevõtete põhinäitajaid ja mitte minna kaasa üldise meeleolulangusega.

Mõistlik muidugi. Kuid ka siin on ärevakstegevaid märke. Eesti ettevõtted tegutsevad täna hoopis teistsuguses keskkonnas kui paar aastat tagasi. Majanduskasv on hakanud aeglustuma ning siseturule orienteeritud ettevõtted tunnetavad seda omal nahal. Metsikult kappav palgakasv on viinud paljude firmade kulud kontrolli alt välja ja ettevõtete kasumlikkus on hakanud vähenema. See võib tähendada, et aeg on müügiks küps.

Kuid hingakem korra rahulikult sisse. Ja välja. See, et börs kõigub, ei tähenda veel midagi. Tasub meeles pidada, et enamiku aktsiate väärtus kõigub üheainsa aasta jooksul tervelt 50% ulatuses. Turg koosneb siiski üksikutest väga erinevatest aktsiatest. Investori isiklik strateegia kaitseb teda just selliste paaniliste turuhüpete eest.

Äripäev soovitab igal investoril enne börsilt, jalad seljas, põgenemist endalt küsida, mille pärast ta üht või teist aktsiat kunagi ostis. Kui aktsia vastab endiselt nendele kriteeriumidele, siis tasub seda hoida kehvast hetkeolukorrast hoolimata.

Peale selle on kaks aastat investeerimisekspertide hinnangul lühim aeg, mille jooksul ühe ettevõtte juhtkond mingeid muudatusi ellu saab viia.

Ja lõpuks on mõistlik endalt küsida, kas praegu pole aeg soodsate ostude tegemiseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum