Mari Hiiemäe • 20. detsember 2007 kell 22:00

Meeskondlik male jääl

Eesmärgiga jääkeeglist (curling'ust) põhjalikumalt aimu saada, leppisin treeneri Ivo Elleriga kokku kohtumise Jeti jäähallis. Nõutud kellaajal olin kohal ja avastasin ennast peagi keset jääkeeglivõistkonna Krati treeningut. Mina ei teadnud mängust tuhkagi, Krati naised see-eest on harjutanud juba mitmeid hooaegu.

Esimese hooga päris mänguks ei läinud. Treeniti täpsust ja osavust. Panin ühte jalga spetsiaalse libeda plasttallaga sussi, et saaksin harjutusi kaasa teha ja kükkasendis mööda jääd libiseda. Sain treenerilt ka kopsaka jääkeeglikivi, mida jääd mööda tõukama hakata.

"Algajale võib raske olla õige viskeliigutuse sooritamine. Eksitakse kiiruse ja suunaga," ütles treener. Jah, sellest ma sain aru küll. "Viskaja peab laskma kivi õigel ajal lahti ja see peab kohe õiges suunas liikuma." Sellest ma enam aru ei saanud.

Krati naiskond libises vaevata mööda jääd ning nende visked tabasid naks ja naks seatud eesmärki. Minul oli probleeme isegi tasakaalu hoidmisega.

"Nagu iga spordiala puhul, ei olegi hea, kui platsile tullakse liiga suure üleolekutundega - mis see jääkeegel siis ära ei ole," ütles treener, ning lohutas, et korralik tehnika tuleb pikkamööda. "Mõni hakkab uut viskeasendit proovima, aga see maksab hiljem kätte ja pärast ümber õppida on raske," teadis Eller. Varsti jõudis mulle kohale, et mida madalamale suudan oma raskuskeskme viia, seda lihtsam on mul tasakaalu hoida.

Kui tasakaal mind enam alt ei vedanud, sain enda käsutusse stopperiga varustatud keegliharja, et selle omadusi jää peal katsetada. Harja kasutatakse jääkeeglis selleks, et korrigeerida kivi liikumiskiirust.

Kui heide on liiga aeglane, tuleb kivi libisemissuunal vahetult kivi ees harjaga jääd nühkida. Hõõrdumise tõttu pinnad soojenevad, jääle tekivad tillukesed veepiisad ning kivi libiseb märksa paremini.

Stopperi infot kasutavad oskajad spikrina. Kui on teada, millise vahemaa eelmine kivi sama kiiruse juures läbinud on, saab ennustada ka järgmise liikumist. "Jää on kogu aeg natuke erinev, see ei ole ühtlaselt sile nagu betoon. Hea mängija loeb jääd ja oskab sellega arvestada," ütles Eller. Mina ei taibanud küll jää ega stopperi infost suurt midagi, kuid mänguelevusest hakkasin aimu saama.

"Eduka võistkonna eelduseks on hea läbisaamine," selgitas Eller, "jää peal saab selgeks, kui hästi inimesed üksteisega sobivad".

Talvel käib Jeti jäähalli jääkeegliradadelt igal õhtul läbi paar algajate gruppi, kes jääkeegliga varem tegelenud pole. Kahetunnilises tutvustusprogrammis, mis maksab 1600 krooni, seletab instruktor reegleid, räägib ajaloost ja ohutusest. Mängijate käsutuses on kividekomplekt, harjad ja slider-sussid.

Eller on juhendanud paljusid gruppe, kes on keeglirajal esimest korda ning kes tahavad kohe mängima hakata.

Ta suhtub innukatesse huvilistesse positiivselt. "Kui inimestel on säde silmis ja tahtmist palju, on alati lõbus, isegi siis, kui püütakse kõigest hingest mängida, aga ei teata täpselt kuidas," ütles jääkeeglitreener.

Jääkeegel on kindlasti sport, mitte ainult meelelahutus. See pakub nii vaimset kui ka füüsilist pingutust. Natuke meenutab mäng piljardit, punktiarvestuses sarnaneb see veidi petangiga. Vastase kivide koksamine on piljardi moodi.

Täpsuse ja osavuse poolest on jääkeeglil sarnasusi bowling'uga, kuid kiirusemoment on erinev. Minu jaoks on bowling lihtsalt loopimine.

Ja muidugi on jääkeeglil malestrateegia, seda nimetataksegi maleks jääl. Sa pead algusest peale arvestama ja ennustama, mis samme teine tegema hakkab ning kohanduma neile vastavalt.

Anne-Liis Leht

Mõtlen ajale, mil ma jääkeegliga alustasin, ja arvan, et teadjana saan sellest mängust palju rohkem.

Algajal jääb enamik nüansse tabamata. Mõnel on muidugi ka algaja õnn. Tuleb esimest korda ja kõik visked õnnestuvad väga hästi.

Evelin Eiert

Jääkeegel eeldab palju strateegilist mõtlemist. Iga mäng on erinev ja iga korraga õpid midagi juurde. Sellist staadiumit, et see mind enam ei huvita ega köida, ei saa tulla, see pakub alati midagi uut.

Aljona Aranson

Kui tasakaalu ja äratõukeoskuse juba kätte saad, siis kivi kiiruse tunnetamine tuleb paari kuuga. Siis hakkad juba aimama, mida tegelikult tegema peaks. Algajatel on hea tunne, kui kivi lendab ja jääb seisma enam-vähem sinna, kuhu vaja.

Hetkel kuum