Ojuland: Gruusia on oma valiku teinud

07. jaanuar 2008, 08:43

Gruusias toimusid erakorralised
presidendivalimised ning referendum mitmes muus olulises küsimuses olukorras,
mille puhul paljud teised riigid on lahendusena valinud autoritarismi,
kommenteeris Kristiina Ojuland erakorralisi presidendivalimisi
Gruusias.

"See oli vaid veel mõni aasta tagasi kui Gruusia elas olukorras, kus riik ei suutnud täita mitte mingeid kohustusi oma kodanike ees, sest täielikult olid halvatud nii riigi õiguskaitseorganid kui ka maksu-ja tollistruktuurid. Kui siia lisada, et olulist osa Gruusia riigi territooriumist ei kontrolli Gruusia valitsus, et oma kodudest on põgenema sunnitud sadu tuhandeid põgenike, et Venemaa sekkumine riigi siseasjadesse on saanud igapäevaseks asjaks, siis see ongi reaalsus millega Mihhail Saakašvilil tuli ja tuleb Gruusia presidendina tegelda," juhtis Euroopa liberaalide, demokraatide ja reformipartei asepresident, Riigikogu esimene aseesimees Kristiina Ojuland tähelepanu.

Ojulandi sõnul on Gruusia võim eeskätt lääneriikide nõuandel alustanud sisuliselt kriisiolukorras olevas riigis rajama demokraatliku, turumajandusliku kodanikuühiskonda, kes soovib integreeruda euroatlantiliste struktuuridega.

"Gruusia juhte tuleb kiita suuna eest, mida nad on viimastel kuudel valinud. Pakkuda rahvale võimalust ise otsustada ja näidata maailmale, mida nad tahavad. Nad andsid oma poliitika üle otsustamise valijate kätte ning see valik toimus ausa ja demokraatliku valimisprotseduuri kaudu. See oli mäng kõrgete panustega," leidis Ojuland.

Ojuland kutsub üles arvestama selle piirkonna traditsioonidega ja mentaliteediga, mis on rahvusvaheliste vaatlejate jaoks loonud delikaatse olukorra. Teatud osa Gruusia opositsiooniga manipuleerib Kreml oma huvides ning see huvi ei ole Gruusia edukas areng, märkis ta.

Ojuland tänas kõiki Eesti naisi ja mehi, kes osalesid vaatlejatena Gruusia valimistel: „Vaid rahvusvaheline monitooring antud keerulises olukorras tagas Gruusia valimiste legitiimsuse. Ja on hea meel, et kõik õnnestus.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2008, 08:42
Otsi:

Ava täpsem otsing