Tulevik pärast nafta lõppemist

10. jaanuar 2008, 10:45

Parim viis üle saada paratamatult saabuvast
energiakriisist on hakata end harjutama mõttega elukorraldusest peale nafta
lõppemist. Nii arvab James Howard Kunstler, üks USA juhtivaid naftakriisi
käsitlejaid. Oma ülevaates toob ta välja 10 peamist muutust ameeriklaste jaoks.

1. Valmistuge elama ilma autota. Autod ei ole jätkusuutlik tulevikulahendus, pole vahet, kas nad sõidavad tahke kütuse, viina või lehmasõnnikuga. Autod ongi probleemi põhjus, üleminek teistele kütustele teeb vaid olukorda hullemaks.

2. Toitu tuleb toota teisiti, kaasaegsele suurfarmindusele saabub lõpp nagu Napoleonile Waterloo. Põllumajandus muutub lokaalseks ning väiksemahaulisemaks, vaja on rohkem inimtööjõudu. Kui ameerika noored suudavad veel oma iPodid välja lülitada ja millelegi üldse kontsentreeruda, jagub neil küllalt tööd, et valmistada väikefarmides juustu, veini ja õli. Loomulikult tuleb ka need oskused ajalooraamatutest välja otsida, raamatukogud muutuvad jälle vajalikeks.

3. Kogu maa tuleb asustada erineval viisil. Suurlinnad suudavad endas hoida vaid murdosa oma praegusest elanikkonnast. Tuleb tagasi pöörduda külade ja väikelinnade mudeli juurde. Kinnisvarahinnad linnades kukuvad põhja ning maapiirkondades ja väikelinnades tõusevad lakke.

4. Transport tuleb korraldada erinevalt - veeteed ning raudteed pakuvad selleks parimaid võimalusi. Kui vahepeal pole autostumise tõttu vastav infrastruktuur veel täielikult hääbunud, tuleb see taastada. Purjelaevandus saab olema kõige efektiivsem viis edasiliikumiseks.

5. Suured kaubanduskeskused ja nende ketid kukuvad kokku, taastub väikekaubandus. E-kaubandus käib alla, ka elektrisüsteemid pole enam nii töökindlad.

6. Riik peab hakkama peamisi eluks vajalikke asju ise tootma. Samas toodetakse väiksemas mahus ning väiksema valikuga. 20. sajandi energiamahukas tootmine ei taastu. Kuidas tootmine toimima hakkab - selle mõtleb välja noorem generatsioon.

7. Konservmeelelahutuse ehk televisiooni ja interneti aeg lõpeb, pöördutakse tagasi teatri- ja kontserdihoonetesse.

8. Taastub kohalike alg- ja põhikoolide süsteem. Laste õpetamine ei saa enam olema tootmiskombinaadi laadne tegevus. Kuidas see täpselt toimub, pole veel teada. Ka suurte ülikoolide olemasolu muutub kahtlaseks.

9. Kardinaalselt muutub tervishoiusüsteem, tõenäoliselt hakkavad piirkondi haldama kodutohtrid ning taastuvad väiksemad piirkondlikud haiglad.

10. Kokkuvõtvalt ka kõik teised ülemõõtmelised ettevõtmised kukuvad kokku - föderaalvalitsusest suurte korporatsioonideni. Kui teed midagi väikest, praktilist ja kasulikku, siis on sul ka toitu ja sõpru.

Parim viis olla lootusrikas tuleviku suhtes on tõsta oma tagumik diivanilt üles ning näidata eelkõige iseendale, et oled võimekas ja kompetentne isiksus, kes on võimeline kohanema uute olukordadega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. January 2008, 11:30
Otsi:

Ava täpsem otsing