.ee domeenid lähevad tasuliseks

Mariliis Pinn 11. jaanuar 2008, 00:00

Juba 2006. aastast on räägitud, et .ee domeene saavad hakata taotlema ka eraisikud ning juriidilised isikud saavad soovi korral endale mitu domeeni hankida. Tõenäoliselt tuleb iga .ee internetidomeeni eest maksta. Äripaev uuris, kui kaugel muutused on ja kui palju domeeni eest maksma peab hakkama.

"See plaan on päris vana ja ka hulk eeltööd on tehtud. Tasuliseks muutumine on vaid üks asi," nentis Kraav.

Muutus seisab EENeti nõukogu ja .ee domeeni administraatori ehk Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut (KBFI) kokkuleppe puudumise taga.

Kraavi sõnul tegeleb EENet asja tehnilise poolega ja kui kokkulepe saavutatakse, siis on nemad valmis 3-4 kuuga uue süsteemi käivitama. "Kasutajaliides, mis on põhimõtteliselt sarnane .eu domeenide haldustarkvarale, on valmis. Ka on peaaegu valmis vajalik juriidiline dokumentatsioon," lisas ta.

"Ei taha midagi lubada, kuna mina ega EENet ei saa kuidagi protsessi kiirendada," ütles Kraav.

Uue korra kohaselt peaks .ee domeene hakkama registreerima internetiteenuse pakkujad ehk ISPd ja EENetist saab vaid registripidaja. "ISPd hakkavad edaspidi domeeni registreerimise taotlusi vastu võtma ja andmeid meie süsteemi sisestama. Ei oska öelda, palju teenus kliendi jaoks maksma hakkab, sest ISPd võivad otsustada näiteks, et see on kliendile tasuta. Teenuse tegelik registreerimise kulu on umbes sama suur kui .eu domeenil ehk 10 eurot (156 krooni)," selgitas Kraav.

Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi direktori Raivo Sterni sõnul on uuele korrale üleminek laiema foorumi küsimus.

"Nii nagu internet akadeemilist teed pidi alguses Eestisse tuli, nii oleme me ka 15 aastat administreerinud .ee juurdomeeni," ütles Stern.

"Kuu lõpus kohtume ministeeriumite kantsleritega, pärast seda kutsume nõukogu kokku. Loogiliselt peaks teemaga tegelema majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, ajalooliselt on .ee domeenide haldus sattunud teadus- ja haridusministeeriumi kätte," ütles Stern.

"Midagi ei ole ju tegelikult valesti ja süsteem toimib. Need, kes tahavad eesnimi-perekonnanimi domeeni, saavad praegu registreerida näiteks ju .eu domeeni. Loodame, et sel aastal saab uus kord ja reeglid paika," lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing