Sirje Rank • 14. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Õllemeister lööb Maerski tähe uuesti hiilgama

Iga kümnes Maersk Line'i töötaja saab lähikuudel koondamisteate ning firma ise uue ja vähem tsentraliseeritud juhtimisstruktuuri. Kokku kaob 104aastase ajalooga A. P. Möller-Maersk kontserni aegade suurimas koondamislaines 2000-3000 töökohta.

"Usun, et see on samm õiges suunas," ütles kontserni juht Nils Smedegaard Andersen läinud nädalal Maersk Line'i uut strateegiat tutvustades. Novembris kontserni etteotsa asudes seadis ta esimeseks ülesandeks kontserni suurima tegevusharu - merevedude - kasumlikkuse taastamise.

Kokku on Taani suurimal ettevõttel üle maailma enam kui 110 000 töötajat, neist Maersk Line'i palgal 25 000. Lõviosa koondamisi tuleb laevandusfirma regionaalsetes kontorites väljaspool Taanit.

Maersk Line'i tegevjuhi Eivind Koldingi sõnul on firma viimastel aastatel liiga lihavaks ja bürokraatlikuks läinud, keskendudes laienemisele. Kontroll on käest lastud: arved on vigased, laevad hilinevad, otsused viibivad.

Majandusprobleemid tekkisid Maersk Line'il pärast konkurendi P&O Nedlloyd ülevõtmist 2005. aastal, mis läks arvatust vaevalisemalt. Järgnesid suured probleemid firma arvutisüsteemidega. 2006. aasta lõppes Maersk Line'ile 510 miljoni euro suuruse kahjumiga ning turuosa kaotusega.

Uues strateegias panustab Maersk Line lisaks kulude kärpimisele laevade paremale täituvusele ning kallimatele kaupadele. Firma keskendub kitsalt merevedudele, kõik muu nagu maantee- ja raudteeveod, stvidori- ja logistikateenused lüüakse Maersk Line'i organisatsioonist lahku.

Raskustes Maersk Line'i uuenduskava avalikustamisega mõranes ühtlasi klantspilt Maerski kontsernist. Aastaid on firmat imetletud kui veel viimast vanaaegse väärikuse ja töökultuuri kantsi Taanis. Nüüd tunnistab uus juhtkond tavatult, et süsteem on mäda ja bürokraatiast koormatud ega vasta tänapäeva vajadustele. Muudatused ootavad ka kontserni ülejäänud harusid.

Uuendusi toetab ka patriarh Maersk McKinney Möller (94), kes ikka veel firma juhtimises kaasa lööb. "Aegamööda muutuvad kõik asjad ning on loomulik, et see tähendab muudatusi ja arengut ka Maersk Line'is," kommenteeris ta Taani ajalehele Börsen.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt