ÄP fototoimetus • 28. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Samm lähemale suurele liidule

Mõne kandidaatriigi (sh Eesti) pääsu Euroopa Liitu võib takistada veel ainult rahva eitav otsus referendumil. Kolm riiki - Sloveenia, Malta ja Ungari - on selle katsumusega edukalt hakkama saanud, Eestil seisab see ees sügisel.

Et 14. septembril õiget otsust teha, tuleb eesti rahval täpselt selgusele jõuda ELi astumise heades ja halbades külgedes. ELi pooldajad ütlevad, et Euroopa Liitu astumine lisab Eestile majanduslikku ja poliitilist stabiilsust. Seda kinnitavad kas või lähisündmused. Nii ütles Euroopa Komisjoni majandusvolinik Pedro Solbes Euroopa parlamendis. Iraagi sõjast tingitud majanduslik ebastabiilsus on märksa rohkem haavanud Bulgaariat, Rumeeniat ja Türgit kui kümmet ühinemislepingule allakirjutavat riiki, kelle seas Balti riigid on endiselt kiireima majanduskasvuga. Teiseks toonitavad nad, et euronormide rakendamisele tõsiseid kulutusi teinud ettevõtted saavad vaba pääsu suurele Euroopa turule, ELi pakutavate põllumajandustoetuste ja tõukefondide rahad aitavad aga parandada üldist elujärge.

Et selles pole vaja kahelda, tõestab Portugali näide. 1986. aastal ELi astudes moodustas Portugali SKT inimese kohta 53 protsenti ELi keskmisest. Vähem kui paarikümne aastaga on see tõusnud 75 protsendile, ulatudes pealinnas Lissabonis 90 protsendini ELi keskmisest. Mida Eestil ELis võita on, näitab Eesti ja Portugali elatustaseme võrdlus, millest annab ettekujutuse Eurostati sel nädalal avaldatud Portugali ja Eesti miinimumpalk, mis on vastavalt 6510 ja 1850 krooni. Tõsi küll, tuntud euroskeptik professor Ivar Raig väidab, et ELi majanduspoliitika rakendamine Eestis kahandaks Eesti konkurentsivõimet ning tõstaks paljude kaupade hindu, millega ei kaasne samaväärset töötasu- ja pensionitõusu. Tema hinnangul ei ole Eesti veel ELiga ühinemiseks valmis.

Praeguseks on Eesti kenasti ELi liikmesriik, vaidlusi küll oli, kuid tundub, et vähemalt lühiajalises majanduslikus perspektiivis ning julgeolekuaspekti arvestades on Eesti liitumisest võitnud. Mis aga kümne aasta pärast võib juhtuda, on raske öelda.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum