Oksapurustaja päästab aia tülikast ja tarbetust risuhunnikust

Marina Tigasing 04. veebruar 2008, 00:00

Siinkohal tulevad appi oksapurustajad, mida on vastavalt vajadusele ja soovitavale võimsusele võimalik osta enamikust ehituspoodidest.

ASi Mecro pakutavast elektriliste oksapurustajate valikust leiab sobiva masina näiteks hobiaednik, kes rahuldub vähesega ning purustatavate okste diameeter jääb alla kolme sentimeetri.

"Kuna peamiseks erinevuseks elektriliste ja bensiinimootoriga oksapurustajate vahel on läbilaskevõime ja mootori võimsus, tuleks enne elektrilise oksapurustaja ostmist juhinduda kahest tähtsast asjaolust: okste diameeter ja okste hulk ning mootori võimsus," selgitab Kuressaare Stokkeri müüja Mario Kaju.

"Enamasti on elektrilised oksapurustajad ühe sisestusavaga. Masinal on kaks karastatud eellõiketera, mis valmistavad puidu ette, ja kaks kahepoolset karastatud peenestustera lõplikuks peenestuseks."

Kui kasutada elektrilises oksapurustajas lubatust suurema diameetriga oksi, kipub nõrk mootor kinni kiiluma ja masinat koormama. Siis tasub see vahetada veidi võimsama mootoriga mudeli vastu.

Tihti pakutaksegi sama läbimõõduga oksi purustavaid masinaid eri võimsusega mootoritega (nt 5 hj ja 8 hj).

Kindlasti tuleb silmas pidada ka seda, et tootja poolt ette antud suurim lubatud oksa läbimõõt on natukene liialdatud, sest täiskoormusega töötav masin ei suuda oksi pidevalt purustada ning võib kinni kiiluda.

"Korra aastas peab masinale tegema ka üldhoolduse kas kodus või teeninduses," lisab Kaju.

Bensiinimootoriga oksapurustajad on elektrilistest purustajatest võimsamad ja suudavad purustada isegi kuni 10 cm läbimõõduga oksi.

"Bensiinimootoriga oksapurustaja tööpõhimõte ei erine paljus elektrilise oksapurustaja omast. Küll aga tuleb olla tähelepanelik okste masinasse sisestamisel," toonitab OÜ Hortulus juhataja Kristjan Talu.

"Kallimatel bensiinimootoritega masinatel on tavaliselt kaks oksasisestusava, ühte pannakse jämedamad oksad, mida alguses purustavad laastuterad, seejärel peenestusterad. Peenemad oksad peenestatakse aga kohe peenestusteradega."

Oksi ei maksa purustamata jätta ka siis, kui neid üsna vähe on. ASi Ramirent rendipunkti juhataja Kuressaares Mati Vipp soovitab seadme rentida sel juhul, kui ostetud masin jääks tõenäoliselt kuuri seisma ega teeniks ennast tööga tagasi.

Ööpäevane oksapurustaja rent Ramirendis on umbes 620 krooni.

Oksapurustaja käsitsemisel tuleb järgida ohutusnõudeid.

Enne masina käivitamist tuleb veenduda, et seade on töökorras ja purustustrumlisse pole sattunud lahtisi metallesemeid.

"Seadmega töötades tuleb kasutada kaitseprille ja tugevaid töökindaid, soovitatav on mitte kanda laiu või rohkete paeltega riideid. Okste sisestamisel masinasse ei tohi neid jõuga trumlisse suruda, vaid kergelt suunates lasta masinal neid vabalt purustada," selgitab Kuressaare Stokkeri müüja Mario Kaju.

"Kui masin kiilub kinni, tuleb seade välja lülitada ja toitepistik välja tõmmata, alles seejärel võib masina trumli avada ja ummistuse eemaldada." Kui masinaga purustamine lõpetatakse, tuleb masin puhastada ja paigutada kuiva ruumi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing