Omanike Keskliit: oleme hinna tõstmise vastu pärast müüki

16. veebruar 2008, 15:18

Võlaõigusseaduse tõlgendus, mille kohaselt
võib soetatud kodu hinda tõsta ka pärast müüki, on Eesti Omanike Keskliidu
peasekretäri Taavi Madiberki sõnul kohatu ning vastuolus seaduse mõttega.

„Kinnisvaraarendajate näol on tegemist kasumit taotlevate äriühingutega. Koduomanik ei pea enda kanda võtma turusituatsioonist tulenevaid äririske,“ rääkis Madiberk.

Vaidlusalust sätet (võlaõigusseadus § 97) kohaldatakse tema sõnul üldjuhul kestvuslepingute (näiteks pikaajalise teenuse osutamiseks sõlmitud lepingud) puhul. „Selle sätte kohaldamine kodu soetamisele (ostu-müügileping) on vastuolus õiguse üldprintsiipidega ning kõrgelt arenenud õiguskultuuriga riikide kohtupraktikaga.“

Euroopa kohtupraktika lähtub asjaolust, et nõudeõigus lepingu muutmiseks tekib vaid juhul, kui kohustuste tasakaal on muutunud rohkem kui 50% ulatuses ning müüja ei saanud hindade muutumist ette näha, teatas Eesti Omanike Keskliit oma pressiteates.

Professionaalsete kinnisavaraarendajate puhul ei saa eeldada, et nad ei oska ette näha ehitushindade tõusu.

Kui võlaõigusseaduse alusel toimuvas kohtuvaidluses kliendi ja kinnisvaraarendaja vahel jääb õigus arendajale, tekib ohtlik pretsedent – võlaõigusseadus lubab tõsta hinda ka pärast müüki ning hätta sattunud kinnisvarahaid saavad loa kundedelt tagantjärele raha juurde nõuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. February 2008, 15:17
Otsi:

Ava täpsem otsing