Jaga lugu:

Ela lihtsalt, jääd terveks

Tänavune talv ei nõua majatrepi jäätumise ärahoidmiseks pidevat kütet, lülitan selle teadlikult välja, kui temperatuur üle nulli läheb. Toast lahkudes kustutan tule, varem ma sellele eriti ei mõelnud. Kokkuhoid ei pruugi rahas kuigi suur olla, kuid tegemist on põhimõttelise küsimusega. Kasuta praegust aega selleks, et õppida kulude kärpimist, ilma et sa selleks otseselt sunnitud oleksid. Neid oskusi võib kunagi reaalselt vaja minna - ja mitte tingimata kümne aasta pärast.

Tundub, et buumiaeg on mööda saanud. Esimest korda seitsme aasta jooksul oli mu aktsiaportfelli kuuaruanne novembris miinuses. Loomulikult haaras see mu tähelepanu. Pikaaegse investorina ei reageerinud ma sellele esimese hooga mitte kuidagi, ei paanitsenud ega rutanud müüma, pigem võtsin seda kui üht sõnumit tegelikkusest. Kui majandus jahtub edasi, siis näed, ja võimalik, et ka tunnetad seda omal nahal ise. Varakult tähelepanelik olles on selle ebameeldivaid efekte võimalik ennetada.

Mõtle oma elustiilile ja tarbimisharjumustele. Kas kuskilt annab kokku hoida, elada lihtsamalt? Tee tänavu endaga eksperiment - proovi elada üks aasta teadlikult säästlikumalt kui seni.

Iga inimene võiks teatud eluperioodil kasutada taotluslikku lihtsustamist, et näha, kuidas ta sellega, eelkõige vaimselt, toime tuleb.

Muide, ka just prügi sorteerimise nõue on väga hea moment, muutumaks teadlikumaks, säästlikumaks ja keskkonnast hoolivamaks. See pole üleskutse peast segi minna, vaid elada täiesti normaalset elu, kus tuleb natuke tähelepanelikumalt jälgida ümbritsevat. Pigem oli eelmise aasta keskpaigani kestnud üleüldine buum uinutav äärmus.

Esimene samm pole raske. Soovitan inimestel oma aasta eesmärgid läbi mõelda ja paika panna. Esiteks mõelda, millised on tähtsamad saavutatavad tulemused tööl või kodus, ning teiseks, milline on selle aasta moto.

Mul endal on näiteks olnud nii loomise, õppimise kui ka tulistamise aastaid. Tänavune on taas peamiselt loomise aasta, kuid seesama lihtsustamine ja säästlikkus on minu teadvuses väga selgelt kohal. Kehvema kasvuga aastal kulusid kärpima asudes tuleks senisest teistmoodi mõelda, ka ettevõtte juhtimisel.

Juhtimisteooriaid ja koolitussuundi on palju ja nad muutuvad ajas. Ka mina olen muutunud - ameerikaliku eesmärgimaniakaalsuse lihtsustatud ülekandmist siinsetesse oludesse on vähemaks jäänud. Pigem püüan nüüd oma töös kokku sobitada idamaise sisemise rahulolu taotluse ja lääneliku eesmärgipärasuse. Elades lihtsamalt, arendades vaimu ja õppides teistmoodi mõtlema, elad normaalselt ka keerulistes oludes. Ära karda muutuda. Kui inimesed midagi ei tee, paneb ajafaktor nad suure pinge all.

Ida ja lääne mõtteviisi püüab omal viisil kokku siduda ka peatselt Eestisse esinema saabuv mainekas juhtimisfilosoof Robin Sharma. Sellise kaliibriga esinejaid siia tihti ei satu. Äsja ilmus eesti keeles ka tema üks raamat. Kuna olen kuulnud tema kui esineja kohta häid kommentaare, siis loodan, et ehk on meie inimestel temalt lisaks siinsete koolitajate pakutavale midagi üles korjata. Näiteks selle kohta, et muutuda ise, enne kui välised tegurid sunnivad.

Võtkem kinnisvara näide. Kui 1995. aastal tahtsin osta maja, siis teadsin oma Ameerika-kogemusest, et teenustasu maksab maaklerile müüja. Eestis oli asi vastupidi, vahendustasu pidi maksma ostja. Maakler pidi leidma, mida müüa ja kellele müüa. Nüüd on olukord normaalne - müüja maksab maaklerile teenustasu.

Autor: Peep Vain

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas