LHV: Tallinna börsi indeks tagasi aastas 2005

12. aprill 2008, 19:27

Kui veel jaanuari keskel löödi Balti börse
tabanud languse üle suurt lärmi, siis nüüd on emotsioonid lahtunud ning turg
uusi põhju asunud tegema. Nii uskumatu kui see ka ei tundu, on Tallinna börsi
indeks tagasi 2005. aasta keskel, kirjutas analüütik Erki Kert LHV
Finantsportaalis avaldatud artiklis.

„Eelmise aasta alguses tehtud tippudest oleme nüüdseks ära andnud juba ligi 40%. Kas see ongi börsikrahh? Jah, kui see oleks toimunud lühema perioodi jooksul oleks meedia langusele kahtlemata sellise nime külge pookinud. Kuid juba enam kui aastakese kestnud vaikne madalamale loksumine on möödunud kuidagi valutumalt, sest järkjärgult on üha enam investoreid lihtsalt börsilt eemale tõmbunud,“ kirjutas Kert, kelle sõnul on aktiivsus viimasel ajal nii ära kadunud, et ka kunagised kõige fanaatilisemad börsijälgijad heidavad nüüd heal juhul vaid korra päevas pilgu hinnaliikumistele.

Millal muutuvad Tallinna, Riia ja Vilniuse börsid taas huvitavaks? Esiteks tuleks Kerti arvates arvestada sellega, et õige pea on saabumas suveperiood, mis ajalooliselt on aktiivsuse poolest niigi tagasihoidlikum (kui just mõnda IPOt ei korraldata, mis praegustes oludes on suhteliselt vähetõenäoline). „Enne suve väikest aktiivsuse kasvu siiski ootame, kuna juba käesoleva kuu lõpus algab majandustulemuste hooaeg, mis on üheks esimeseks signaaliks sellest, kuidas ettevõtted jahtuva majanduse oludes hakkama saavad.“

Suuremat aktiivsuse kasvu on analüütiku prognooside kohaselt oodata aga sügisest. „Esiteks sesoonsetelt põhjustel – inimesed naasevad peenarde vahelt ja randadest taas arvutite ette. Ja teiseks peaks sügiseks olema juba mõnevõrra selgem see, millal meie majanduse jahtumine oma põhja saavutab ning kasvukõver nina taas üles poole keerab (kui just pikemat vindumist ei tule, mis ka ei ole muidugi välistatud),“ kirjutas analüütik.

„Seega, kui konkreetselt küsida, millal Balti börsid taas huvitavamaks muutuvad, siis hetkel paneksin panused sügisele, kerge optimisminoot hinges. Samas nende jaoks, kellele lisaks aktsiahindade kiirele liikumisele panevad südame kiiremini põksuma ka ettevõtete majandustulemused, on huvitavamad ajad algamas juba õige pea.“ Kert soovitab investoritel hoida kainet meelt ning jätkuvalt investeerida madalama riskiga ettevõtetesse nagu Eesti Telekom, TEO ja Norma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. April 2008, 19:25
Otsi:

Ava täpsem otsing