SEB: aktsiaturge survestavad üha kallinevad toorainehinnad

07. juuli 2008, 12:46

SEB fondijuhi Vahur Madissoni sõnul
on aasta algusest maailma aktsiaturud liikunud üsna suures vahemikus.
Märtsi keskpaigaks olid aktsiaturud kukkunud 15%, siis toimus kahe kuuga tõus
15% ning sealt on juuni lõpuks jällegi langenud 10% ulatuses.

"Aktsiahindade suuremat langust on aidanud vältida globaalsete suurettevõtete korralikud majandustulemused. Kuigi finantssektori ettevõtted USA-s kannavad eluasemeturu raskuste tõttu endiselt kahjumeid, on teiste sektorite ettevõtted suutnud esimeses kvartalis piisavalt kasumit kasvatada," rääkis Madisson.

"See kinnitab, et USA majandusseisaku mõju on sealsetele suurfirmadele suhteliselt piiratud. Madalat kohalikku majandusaktiivsust kompenseerib USA ettevõtete globaalse tegevushaarde ja nõrga dollari kombinatsiooni positiivne mõju ning ka USA keskpanga majanduskasvu kiirendamise meetmed. Sarnaseid tulemusi on oodata ka peatselt algava teise kvartali majandustulemuste perioodil," märkis ta.

Madisson lisas, et sellegipoolest on finantsturgudel piisavalt muresid. "Eluasemeturu jätkuv jahtumine USA-s avaldab negatiivset mõju finants- ning ehitussektorile. USA keskpanga madalate intresside poliitika on dollari nõrgendamise kaudu aidanud ohtlikult kõrgele tõusta toorainehindadel. Viimane avaldab tugevat inflatsioonilist survet ning sunnib keskpankasid intressimäärasid kergitama. Seetõttu on pikema tähtajaga intressimäärad ulatuslikult tõusnud ja seadnud aktsiaturud taas surve alla."

"Madal majanduskasv ja toorainete kallinemisega kiirenev inflatsioon on olustik, mis ei ole aktsiaturule kunagi soodne. Varem või hiljem ebasoodne keskkond siiski paraneb. Aeglustuv majanduskasv hakkab teatud hetkel inflatsioonisurvet vähendama ning see on soodne kapitaliturgudele. Seejärel on võtmeküsimuseks, millal läbib põhja majandusaktiivsus," rääkis fondijuht.

"Samal ajal pakuvad märgatavalt tõusnud intressimäärad investoritele üsna huvitavaid võimalusi, kompenseerimaks ebakindlust aktsiaturul, pöörates pilgu rohkem võlainstrumentidele. Kuid pikaajalised investorid peaksid tõsiselt kaaluma enne kui aktsiafondid vahetada võlakirjafondide vastu, sest majanduse mõõnaperioodid on tavaliselt olnud investeerimiseks soodsad ajad," sõnas Madisson.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. July 2008, 12:43
Otsi:

Ava täpsem otsing