EL loobub miinimumhinnast Norra lõhele

17. juuli 2008, 18:48

Euroopa Liit loobub Norra lõhele
kehtestatud 2,8 eurosest ehk pea 44 kroonisest miinimumhinnast kaks ja
pool aastat enne planeeritud tähtaega, allutades sellega Briti ja Iiri
kalafarmerid konkurentsile.

Euroopa Liidu sõnul ei ole selline miinimumhind enam vajalik, sest Norra tootjad lõpetasid alla omahinda müügi ehk dumpingu ELi ja selle kordumist ei peeta enam tõenäoliseks. Et Norra ekspordihinnad langeksid väga madalale, oleks vaja tugevat ületootmist, mida aga ei ole tulevikus praegu ette näha, vahendas Bloomberg.

Antud otsus lõpetab Norra poolt WTOsse kaevatud dumpinguvastase meetme mille lõpetamise kohta avaldasid soovi ka Itaalia, Poola, Hispaania, Portugal ja Leedu.
Maailma suurimal lõhetootjal Norral oli Euroopa Liidu turul 71% turuosa. Norra tootjad eksportisid 509,273 tonni lõhet hinnavahemikus 2,88–3,51 kilo eest .
Norra suurendas eksporti ELi viieastase lõhe-lepingu alusel, mis lõppes 2003. aastal, siis palusid Suurbritannia ja Iirimaa tuge Euroopa Komisjonilt impordi vastu.
EL vastas augustis 2004 impordikvootidega, ning veebruaris 2005 täiendas seda miinimumhindadega. Kaks kuud hiljem asendas EL kvoodid ja minimumhinnad dumpinguvastaste maksudega, kuni 24,5%, mis hiljem asendati uk ute miinimumhindadega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. July 2008, 18:45
Otsi:

Ava täpsem otsing