Fondijuht: investorite põhiküsimus on Ekspressi võlakoormus

Agnes Ojala 23. juuli 2008, 15:53

Ekspress Grupi kiire hinnalangus Tallinna
börsil on ilmselt tingitud liiga suurtest riskidest, rääkis Trigon Capitali
fondijuht Heiti Riisberg.

Täna ja eile suure languse läbi teinud Ekspress Grupp on Riisbergi hinnangul võtnud endale liiga palju kohustusi, mis võivad tulevikus probleeme tekitada.

„Probleem on see, et neil on väga suur võlakoormus. Kui Ekspress Grupp eelmisel aastal Delfi ostis, suurenes nende võlakoormus märgatavalt. Investorite põhiküsimus on see, et kui on vaja hakata laene jälle pankadega läbi rääkima, võivad intressid tõusta või ei taha pangad laenusid mõistlikel tingimustel enam pikendada,“ selgitas fondijuht.

Lisariske tekitavad Riisbergi sõnul ka reklaamituru mahud, mis on statistika andmetel näiteks trükimeedias aasta algusega võrreldes ca 20% kukkunud. Samuti mõjutab Ekspressi aktsiat välisinvestorid, kes siinset turgu pelgavad.

„Tallinna börsil on domineerivad siiski välisinvestorid, kes kardavad Baltikumi nagu tuld, eriti aga selliseid suurte riskidega firmasid nagu Ekspress ja Tallink. Kui mõni välisfond on sunnitud müüma, siis nad ei saa hinda valida,“ märkis ta.

Veel üks kaheldav küsimus on Riisbergi hinnangul Eesti Ekspressi puhul firma bilanssi kirjutatud miljardile kroonile hinnatud immateriaalne põhivara. „Kui Delfi tulemused halvemaks peaksid minema, siis ei ole see enam sama palju väärt. Delfit ostes eeldas Eesti Ekspress reklaamituru jätkuvat 30% tõusu järgnevatel aastatel. Immateriaalset põhivara alla hinnates aga läheb see maha Ekspressi omakapitalist, mis võib taas probleeme tekitada pankadega. Võib tekkida seis, kus omakapitalimäär ei ole enam laenu jaoks piisav,“ tõi Riisberg välja riske, mis võivad realiseeruda. Lisaks rõhutas ta, et Eesti Ekspressi bilansis on täna ca miljardi krooni eest immateriaalseid varasid ning vaid 580 miljoni jagu omakapitali.

Tallinna börsi praegust käitumist analüütik üldiselt aga normaalseks ei pea. Riisberg usub, et ei saa kaua püsida olukord, kus viimasest 24 kauplemispäevast 23 on olnud langust. „Aga nagu ikka, kõigepealt müüakse turg korralikult üle, enne kui see jälle tõusma hakkab. Ise arvan, et juba on osa ettevõtteid liiga palju peksa saanud ja neid võiks juba osta,“ sõnas ta.

Praeguses seisus on Riisbergi hinnangul mõistlik taas vaadata Arco Vara ja Merko, aga ka kogu kinnisvara- ja ehitussektori poole, mis pikemas perspektiivis peaksid andma head tootlust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. July 2008, 16:17
Otsi:

Ava täpsem otsing