Jüri Arrak: riik kohelgu kunstiinimesi võrdselt

29. juuli 2008, 10:47

Maalikunstnik Jüri Arraku sõnul tuleks
kunstiinimesi kohelda võrdselt. Siiani pole FIEdest kunstnikud oma kultuurireisi
maksumust isegi kuludesse kanda tohtinud.

"Raha ajab inimesed alati tülli, aga kui rääkisin maksuametis, et saada oma Itaalia reisile maksuvabastust, öeldi mulle, et kui tahate, esitage (kuludesse - toim) muuseumipiletid. Paralleeli tõmmates oleks näitlejatele pidanud kinni maksma teatripiletid," ütles Arrak.

"Kunstnikele pole minu teada kunstireise kinni makstud. Siin pole mingit kadedust, aga leian, et kunstiinimesi võiks kohelda võrdselt ja selline peaks olema Eesti riiklik poliitika," lisas ta.

Arraku reis Itaaliasse läks maksma 12 000 krooni ja FIEna ei saanud ta seda summat kuludesse kanda, mis tähendab, et sellelt tuli tasuda ka tulumaksu ja sotsiaalmaksu.

"Ma võin piletitega tõestada, et külastasin muuseume, mitte ei olnud vaid Riviera plaažil," märkis Arrak ja lisas, et paljud riigid ei võta kunstnikelt üldse makse.

"Island või mingid teised arenenumad riigid ei võta kunstnikelt üldse makse, sest see on riigi rahakotiga võrreldes niivõrd väike raha. Ooperilauljalt või maalikunstnikult maksu võtta on sigadus," rääkis Arrak.

Arraku sõnul on Eesti poliitikud rõhutanud: "Kaitsevõime ja kultuur on meie püsimajäämise kaks kõige olulisemat tingimust." Seega võiks mõlemat valdkonda rahastada võrdselt, sh maksta näiteks kunstnikele riigieelarvest palka, ütles ta.

Eesti maalikunsti elav klassik Jüri Arrak vastas Äripäeva päevaküsimusele näitlejate kultuurireiside rahastamisest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. August 2008, 18:20
Otsi:

Ava täpsem otsing