Taanlased päästavad stabiilsuse tagamiseks panka

27. august 2008, 16:55

Taani keskpank võttis üle riigi suuruselt
kaheksanda jaepangandusega tegeleja, et hoida ära finantssüsteemi kriisi – see
oli esimene taoline liigutus viimase 15 aasta jooksul.

Nationalbanken (Taani riigipank) ja umbes 100 Taani finantsettevõtet paigutavad 9 miljardit krooni raha Roskilde panka ning võtavad üle 74,6 miljardi krooni suurused võlad kui viimase kinnisvaraga seotud laenuportfellis muutus halbade laenude osakaal liiga suureks, kirjutab Financial Times.

Taani keskpanga juhi Nils Bernsteini sõnul tagab Roskilde Panga ära ostmine riigi finantsstabiilsuse.

Umbes 100000 kliendiga Roskilde pank oli juba teine väike Taani pank, mis pidi sellel aastal silmitsi seisma likviidsusprobleemidega, aasta alguses müüdi Trelleborg maha Sydbankile.

Viimane päästmine toob ülemaailmse majanduskriisi mõjud ka Taani ukselävele ning rõhutab riigi kasvavaid majanduslikke raskusi. Selle aasta esimeses kvartalis sai Taanist esimene Euroopa Liidu liige, mis sattus majanduslangusse.

Kasvavad intressimäärad ning järsud tõusud toidu ja nafta hindades on vähendanud majapidamiste sissetulekuid Taanis, nõrgendades tarbijate nõudlust ning vallandades kinnisvarahindade korrektsiooni.

Roskilde pandi müüki juulis peale seda kui avaldati Taani nõrgeneva kinnisvaraturu tõttu tekkinud kahjud. Kuid ostjat ei leidunud ning keskpank oli sunnitud sekkuma.

Taani keskpanga juhi sõnul otsustati panka päästma asuda, sest kardeti riigi ülejäänud pankade usaldusväärsuse langust rahvusvahelistel kapitaliturgudel kui Rosklide Pank kokku kukuks. Üldiselt aga on Bernsteini sõnul Taani pangad nõrgenenud majanduse tingimustes tegutsemiseks „hästi ette valmistunud.“

Olenemata keskpanga kindlustavatest sõnadest on turu usaldus teiste pankade suhtes nagu näiteks Amagerbanken ja Forstaedernes Bank nõrgenenud – surudes nende aktsiat järsult allapoole. Riigi suurimate pankade Danske Banki, Jyske Banki ja Sydbanki aktsiad langesid ainult natukene, näidates, et panganduse tugisambad on tugevad.

1884 aastal loodud Roskilde Panga investorid aga kannatavad kõige rohkem sest praeguse seisuga kaotavad nad oma kapitali.

Taani majandus kahanes eelmise aasta neljandas kvartalis 0,2 % ning selle aasta esimeses kvartalis 0,6 % mille järgi on riik siis ametlikult majanduslanguses.

Samas on aga analüütikud märkinud, et taanlased ei ole elanud üle oma võimete ning tulevane tarbijate kulutuste vähenemine ei tohiks olla liiga ränk.

Seda arvamust kinnitavad ka inflatsioonist kiiremini kasvavad palgad mis tähendab, et reaalsed sissetulekud kasvavad ning töötuse tase hetkel väheneb, kuid aasta lõpuks oodatakse töötuse taseme tõusu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. September 2008, 18:39
Otsi:

Ava täpsem otsing