Ain Kivesti • 9. september 2008
Jaga lugu:

Katusele papi asemel plekk või kivi?

"Kui uut katust on vaja paigaldada vanale majale, mille talade ja sarikate vastupidavus on küsitav, tuleks eelistada plekk-katust, kuna kaaluvahe kivist materjaliga võib olla kuni neljakordne," ütleb plekk-katuseid valmistava ja paigaldava ettevõtte ASi Toode müügijuht Taavi Ingerainen.

"Väga keerulise kujuga, muutuvate tasapindadega ja reljeefsetes oludes ehk käsitöölise katuse juures on eelis plekil, kuna see on paremini töödeldav. Pealegi võtab kivide ladumine rohkem aega, kui metalli paigaldamine," kiidab ta.

Ainult kivimaterjale maaletoova OÜ Monier klienditeeninduse juhi Avo Nurmingi arvates ei peaks pisut pikem paigaldamisaeg olema materjali valikul määravaks teguriks. "Kivikatusel on üks hea omadus - liikuvus. Kui näiteks puidust sarikad muudavad aja jooksul kuju, liigub kiviplaat kaasa ja pingeid ei teki.

Müratase on kivil samuti oluliselt madalam. Ja näiteks tulekahju korral on kivikatuse kaudu kergem majja siseneda. Nii et kivikatus on ka turvalisem, sest olulisi minuteid ei kulu lõiketöödele," loetleb Nurming oma toodete plusse.

Välimusest lähtudes on üht või teist materjali eelistada keeruline. Oluline osa on muidugi profiilil, mis annab materjalile esteetilise väärtuse.

Plekkmaterjalid on enamasti kas tsingitud või värvitud. Valida saab mitme erineva paksuse ja värvusega toote vahel. Plekk-katuste puhul on levinumateks kivi-, valts-, trapets- ja laineprofiil ehk nimetatud kujutisega metallist katusematerjalid.

Katusekivide toormaterjaliks on savi või betoon. Avo Nurming kinnitab, et kivi puhul mõjutab profiil ehk kuju ka tugevust ja vastupidavust.

"Populaarseim on S-kujuline kivi, seda just hea püsivuse poolest. Kõikmõeldavaid kujundeid, värvitoone ja glasuure on laialdaselt ning kui vaja, disainitakse ja valmistatakse kliendi soovile vastavad kivid eritellimusena," ütleb Nurming.

Kestvuse mõttes kipub kivi eesrindlikum olema. Katuse pikaealisuse eelduseks on professionaalne paigaldus ja vajadusel ka hooldus. Plekk peab tsingitult vastu umbes nelikümmend aastat, värvitult ligikaudu seitsekümmend aastat, kivimaterjal aga sada aastat.

Erinevad tegurid võivad vastupidavust kümneid aastaid vähendada või katuse eluiga hoopis pikendada. Metallist materjalide puhul on ülioluline pinnakate, pealmise kihi keemiline koostis, põhimaterjali ja värvikihi paksus. Kasutatavamad keemilised koostisained on pural, plastisol, polüester ja levinuim mattpolüester. Kõikide nimetatud ühendite parimad omadused ilmnevad teatud oludes ja erinevates keskkonnatingimustes.

Võrreldes kivi- ja plekk-katuste ruutmeetrite hindu, ei saa üheselt väita, et üks oleks selgelt odavam. Hinnad kõiguvad üsna suurtes piirides. Reakivide ja -plekkide hindadele lisaks tuleb arvestada ka alusmaterjali, kinnitusvahendite ja paigaldamise hinda.

Kvaliteet on oluline ja nii saabki määravaks tootjafirma, mis tavaliselt spetsialiseerub vaid ühe kindla katusmaterjali liigi valmistamisele ja turustamisele.

Eesti turul on suhteliselt palju kohalikke firmasid, mis valmistavad kattematerjale. Lisaks ettevõttele AS Toode valmistavad populaarsemate profiilidega plekist kattematerjale veel OÜ Karu Katus ja OÜ Areco Eesti.

Tuntud on ka paljud kvaliteetsed rahvusvahelised tootemargid. Kiviplaatide tunnustatuimad esindajad on näiteks Monier ja Wiesenberger, plekist katteplaatide menukaimad tootjanimed aga Ruukki ja Weckman.

Kui veel eelmisel aastal olid meie kauplustes müüduimateks toodeteks katuste valdkonnas plekist kattematerjalid - 31 protsendi ulatuses -, siis praeguse seisuga on müük vähenenud 27 protsendile. Liidripositsioonil on praegu kivikattematerjalid ehk siis betoon- ja savikivid 28 protsendiga. Edasi tulevad bituumenist materjalid, mille osakaal on alla 10 protsendi, ka eterniidi müügiedu on 10 protsenti.

Varem peitus metalli suur eelis selle odavuses ja paigaldamise lihtsuses-kiiruses. Metalli kiire hinnatõus on aga müüdavust tuntavalt mõjutanud ja praeguse seisuga maksavad kivikatused vähem kui plekk-katused. Metallist katuse oluliseks eeliseks on materjali kergus, kivikatust ei pruugi nõrgemad konstruktsioonid kanda. Üldiselt saab kliendi jaoks ikkagi määravaks hind ja toote usaldusväärsus.

Ehituse ABC kauplustes on esindatud Monier ja Ruukki ehk kivist ja plekist kattematerjalid. Kliendid on enamasti teadlikud ja oskavad asjakohaseid küsimusi küsida. Ent sageli tuleb ka ostjale nõu anda, missugune katusematerjal paremini sobiks. Teeme vajalikud arvutused ja seejärel oskamegi soovitada sobivaimat ja parimat. Pakume lisaks kattematerjalidele ka lisatarvikuid, mis sõltuvad katusetüübist, välimusest ja kaldest. Näiteks redel korstna pühkimiseks, vihmaveesüsteemid või harjakivid. Pakume välja ja räägime tervest komplektist, mida uue katuse juures vaja võib minna, et ei tekiks hiljem kas või kogumaksumuse suhtes üllatusi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas