BÖRS: Ameerika aktsiad vabalangemises

16. september 2008, 01:12

Ühendriikide aktsiad kukkusid kolinal kuna
Lehman Brothers Holdingsi pankrot ja langevad toorainehinnad suurendasid
kahtlusi, et krediidituru kaotused ja majanduslik
aeglustumine halvenevad.

Aktsiad väärtus vähenes kokku rohkem kui 600 miljardit dollarit kui finantsaktsiad tegid suurima kukkumise alates 1989 aastast. American International Group kukkus 61 % ning Washington Mutual vähenes 27 %. Mured selle suhtes, et Ühendriigid liiguvad majanduslanguse suunas viisid alla nafta hinna, põhjustades omakorda energiaaktsiate kukkumise ning saatsid General Electricu 8% võrra allapoole, kirjutas Bloomberg.

“Hirm on juhtimise üle võtnud ning see teeb veel ühe augu juurde pangandussüsteemi krediidi laiendamise võimele” seletas Waddell Reed Finaciali tegevjuht Henry Hermann.

Standard Poor`s 500 vähenes 4,7 % võrra 1192,7 punktini, mis on madalaim tase alates 2005 aasta oktoobrist ning suurim ühepäevane langus peale 11 septembri terrorirünnakuid. Dow Jones kukkus 4,4 % 10917,51 punktini. MSCI World Indeks arenenud turgude kohta tegi läbi viimase kuue aasta suurima languse. New Yorki börsil langes iga tõusnud aktsia kohta 24 aktsiat ning dollar tegi heeni suhtes aastakümne suurima kukkumise.

Standard Poor`s 500 indeks on alates oktoobrist kukkunud 23 % kui pankade kahjud kasvasid rekordkiirusel seoses elamute väärtuse kiireima vähenemisega alates 1929 aastast.

“See läheb kogu rahandussüsteemi südamesse, ning saab olema üks nendest päevadest, mille kohta inimsed 10 aasta pärast küsivad: “Kas sa mäletad, kus sa siis olid?” ütles Russell Investment Groupi peamine portfellistrateeg Stephen Wood.

General Electric, mis teeb elektrijaamade turbiine ja reaktiivmootoreid ning pakub ka laene taganes täna 8 % võrra 24,6 dollarini kuna kasum võib seoses krediiditurul toimuvaga väheneda.

Lehman oli sunnitud pankroti välja kuulutama peale seda kui Barclays ja Bank of America loobusid pühapäeval ülevõtmisläbirääkimisesest ning firma oli aastaga langenud 94%, ning langedes täna veel 94 % 21 sendini ühe aktsia eest.

Ühendriikide varade järgi suurima pank Citigroup langes 15 %, mis on kõige järsema languse alates 2002 aasta juulist. Bank of America taganes 21% võrra, mis on suurim ühepäevane langus sellel aktsial alates 1982 aasta juulist, peale seda kui oli nõus 50 miljoni dollari eest ära ostma Merrill Lynch Co. Riigi suurim krediitkaardifirma American Express langes 8,9 %.

AIG kukkus 61 % lõpetades päeva 4,76 dollari suuruse hinnaga, mis on madalaim tase alates 1988 aasta juunist. Ühendriikide suurim kindlustaja langes peale seda kui ei olnud võimeline esitama plaani kapitali hankimiseks ja varade mahakandmise vältimiseks. AIG`l peab võibolla hankima juurde 20 miljardit dollarit kapitali ning peab müüma ka 20 miljardi dollari eest varasid, et vähendada vahendite nappust, mille tõi kaasa USA hüpoteeklaenuturu kokku kukkumine, ütlesid inimesed, kes on tuttavad kindlustusfirma plaanidega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. September 2008, 00:47
Otsi:

Ava täpsem otsing