Jaapani investorid ostlevad välismaal

Mait Jüriado 07. oktoober 2008, 16:42

Jaapanlaste rahakad kompaniid
ostavad kokku piiritaguseid firmasid, vahendas Economist.

Krediidikriis on oluliselt vähendanud firmade ülevõtmisi ja ülevõtupreemiaid ning pangad on krediidikriisi valguses rahakotiraudu oluliselt koomale tõmmanud. Sellel aastal on ülevõtmised Ameerikas vähenenud 15% ning Euroopas 30%. Kuigi jaapanlastega seotud piiritagused ülevõtmised on sellel aastal vaid pisut kasvanud, on ülevõtutasud rohkem kui kahekordistunud, ulatudes 57 mld USA dollarini.

Jaapanlased saavad lubada endale veidike ahnust, erinevalt meretagustest ettevõtetest, kuna on piltlikult öeldes rahast üle ujutatud. Tänu konservatiivsetele juhtidele ning rekordkasumitele, istuvad avaliku sektori firmad reservide otsas, mis ulatuvad 60 triljoni jeenini, prognoosib majandusuudiste agentuur Nikkei.

Kukkuvate aktsiahindade valguses on ülevõtud muutunud odavamaks ja atraktiivsemaks. Samuti on jeen nii dollari kui ka euro suhtes tugevnenud, mis omakorda soodustab ülevõtte. Jaapanlaste firmad on mõistnud, et praegune maailmaolukord on ideaalseks laienemisvõimaluseks üle mere.

Näitena ostis Takeda Pharmaceutical 8.8 mld dollarit America’s Millennium Pharmaceuticals ees, et saada kontroll nende vähiravimite üle. Daiichi Sankyo maksis 4 mld dollarit India laiatarberavimite tootja Ranbaxy eest, kel on tugev müük just arenevatel turgudel.

Mõned tehingud on aga ka oportunistlikud. Septembris ostis Jaapani Mitsubishi UFJ Financial Group 9 mld dollari eest 21% osaluse virelevas Morgan Stanleys. Ja Nomura ostis tükikesi põhjaläinud Lehman Brothersi ettevõtmistest Euroopas, Aasias ning Lähis-Idas enne, kui pank põhja läks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. October 2008, 16:42
Otsi:

Ava täpsem otsing