Laenu mitte vajav Valgevene küsib seda ometi mitmelt poolt

24. oktoober 2008, 12:20

Kuigi Venemaa on juba põhimõtteliselt
lubanud Valgevenele 2 miljardit dollarit laenu, kinnitas Valgevene kolmapäeval
ka sama summa küsimist Rahvusvaheliselt Valuutafondilt, kellega ta oli 2004.a.
suure osa suhteist katkestanud, samuti alustab riik uusi kaubanduskõnelusi
Euroopa Liiduga.

Kui uskuda Valgevene riiklikku statistikat, on sealne majandusseis suurepärane ning mingit laenu ei peaks vaja minemagi, kirjutas ajaleht Kommersant eile.

Valgevene keskpank tunnistas kolmapäeval, et on Rahvusvaheliselt Valuutafondilt (IMF) taolist krediiti soovinud. Ebakindlus selles, kas Venemaa ikka tuleb appi, samuti kasvav oht Valgevene rublale ja kohalikule pangandusele sundisid president Aleksandr Lukašenka näoga Lääne poole pöörama: riik alustab uuesti ka kaubandusläbirääkimisi Euroopa Liiduga.

Vene rahandusminister Aleksei Kudrin teatas teisipäeval, et positiivne otsus Valgevene krediidi osas on juba tehtud, üks miljard sel aastal ja teine 2009. aastal. Siiski on otsus alles "põhimõtteline", raha selleks pole veel eraldatud. Hea naabri poolt küsitud summa jääb alla sellele, mis Vene valuutareservidest kulub praegu kodumaise rahanduse turgutamiseks päevas. Nende andmete põhjal võib arvata, et kõnelused IMFiga on osa kauplemisest Venemaaga samasuguse krediidi suhtes. Valgevene keskpanga esindaja seda küll eitas. Viimati küsis Valgevene IMFilt laenu 2004.a. ja pärast rida president Aleksandr Lukašenka järske sõnavõtte kahandas Valgevene siis oluliselt koostööd valuutafondi kohaliku esindusega.

Valgevene statistika annab riigi valuutareservide suuruseks 4,94 mld dollarit, IMFi metoodika järgi oli seda 1. oktoobril 4,12 mld dollarit. Analüüsikeskuse Strategija juht Leonid Zaiko teatas ajalehele, et Valgevene majandus ei vaja laenu: "On moes laenu küsida ja nii valitsus Venemaa ja IMFi poole pöörduski. Uskudes ametlikku statistikat, on 9 kuu SKP kasv 10%, tööstusettevõtete rentaabluse kasv 75%, ekspordi kasv 60% ja sisemaise tarbimise kasv 20%. Mis kriisist siin rääkida saab? See on ju õnnistus!"

Zaiko sõnul on laenuküsimine pigem poliitiline. Kolmapäeval teatas riigi asevälisminister, et Valgevene algatab ELiga uue pikaajalise kaubanduslepingu sõlmimise, peagi külastab Minski Euroopa Komisjoni delegatsioon.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. October 2008, 12:20
Otsi:

Ava täpsem otsing