Uuring: 15% eestlastest usub majanduse taastumisse aastaga

Hille Tressum 03. november 2008, 16:42

Alla veerandi eestlastest on säilitanud
optimistliku tooni uskudes, et majanduslangus möödub aastaga.

Uuringufirma Nielseni korraldatud ülemaailmsest tarbija kindlustunde uuringust selgus, et vaid 15% eestlastest usub, et riiki tabanud majanduskriis klaarub aastaga.

Tulemustest selgus, et tervelt 93% eestlastest usub, et Eesti on majanduskriisis. Ligilähedane arvamus on ka Läti ja Leedu elanikel. Enamik soomlastest on aga arvamusel, et riiki majanduskriis tabanud ei ole.

Ülemaailmsest uuringust selgus, et arengumaades loodetakse majanduskriisi kiirele möödumisele märksa rohkem kui arenenud riikides. Nimelt usub 51% indialastest, 45% vietnamlastest ja kolmandik hiinlastest, et maailma tabanud majanduskriis möödub aastaga.

Eestlased plaanivad raskel ajal kõige enam säästa toidu ja riiete arvelt. Suur osa vähendab ka väljaskäimist ja sellega kaasnevaid kulutusi. Samuti lükatakse koduelektroonika uuenduskuur edasi tulevikku. 5% vastanuist aga ei pea vajalikuks oma senist eluviisi kuidagi muuta.

Nielseni uuring näitab, et kõige suurema löögi saab ülemaailmselt riieteturg, samuti on oodata langust tehnoloogiasektoris, kuna 40% tarbijatest üle maailma kavatseb kulutuste kärpimiseks uue tehnikaostu edasi lükata. Tarbijauuringute paneelist tuleb välja, et Prantsusmaa tarbijad kavatsevad vähendada liha ja veini tarbimist, mis on nende põhitoiduained. Kui eelmises uuringus, mis korraldati selle aasta mais, väitis 17% Prantsuse tarbijatest, et neil ei jää peale põhiliste kulude katmist raha üle, siis nüüd on see arv tõusnud 25%. Vaid põhiliste kulude katteks jätkub raha 14% eestlastel. Globaalselt kirjeldas 62% tarbijaist oma finantsseisu kui mitte eriti hea/halb. Eestis väitis nii 64% vastajaist.

Kuigi üle maailma on tarbija indeks viie kuu jooksul enamasti langenud, on Ladina-Ameerika jäänud kõige optimistlikumaks regiooniks, kus tarbija kindlusindeks on keskmiselt 97. Kogu maailma keskmine on 84 punkti. Ida-Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika keskmine näitaja on 89. Põhja-Ameerika indeks langes kahe puntki võrra tasemele 83 ning Euroopa viie punkti võrra 77-ni. Eesti Tarbija Kindlusindeks on 73, võrreldes eelmise perioodiga on see läbi teinud 13-punktilise kukkumise ning aastaga on näitaja langenud 20 puntki võrra.

Vaatamata kaheksapunktilisele langusele on Indial (114) ja Taanil (112) kõrgeimad Tarbija Kindlusindeksid. Madalaim indeks on Lõuna-Koreas 36 punkti, kaotades viie kuuga 14 punkti. Norra, mis oli 2008 aasta mais kõige optimistlikum riik, tegi läbi 20-punktilise languse ja on nüüd viiendal kohal. Ka Rootsis langes indeks 14 punkti võrra. Ainsad riigid, kus kindlusindeks tõusis, olid Brasiilia (4 punkti), Filipiinid (3 punkti) ja Uus-Meremaa, Hiina, Venezuela, Tai ja Lõuna-Aafrika (kõik 1 punkti).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2008, 16:54
Otsi:

Ava täpsem otsing