Sirje Rank • 24. november 2008 kell 22:00

Obama kriisitiimi juhib tugev kolmik

Eelnõudes kavandatud muutused suurendavad majanduses riigi rolli määral, mida pole nähtud suurest depressioonist saadik.

Nagu selgus juba läinud nädala lõpus, saab rahandusministriks senine New Yorgi keskpanga juht Timothy Geithner. Bill Clintoni ajal loodud Valge Maja majanduspoliitika koordinatsiooni nõukogu (NEC) hakkab aga juhtima Harvardi ülikooli professor ja endine rahandusminister Lawrence Summers. Obama eelarvet hakkab koostama Kongressi eelarvekomisjoni juht Peter Orszag.

"Obama on valinud saani ette väga tugeva troika," ütles agentuurile Bloomberg Peter Wallison, endine USA rahandusministeeriumi nõunik.

Geithnerit ja Summersit meeskonna etteotsa seades teeb Obama panuse endise õpilase ja mentori paarisrakendile, kes on tihedat koostööd teinud mitme varasema finantskriisi lahendamisel, kirjutas eile Wall Street Journal.

Mõlemad osalesid meeskonnas, mis pani kokku 100 miljardi dollarilise abipaketi turgude rahustamiseks Aasia finantskriisis, kus Tai bahti kollaps ajas investorid põgenema arenevatelt turgudelt Lõuna-Koreast Brasiiliani. Sealt saadud kogemus süstis usku riikliku sekkumise tähtsusesse. Summers aitas kaasa Geithneri karjäärile rahandusministeeriumis ning toetas hiljem tema valimist New Yorgi keskpanga juhiks.

"Summers on mõtleja, ideede mees," ütles Obama üks nõunik, "Geithner elluviija". Mõlemad esindavad demokraatide mõõdukat leeri - nad on pigem pragmaatikud kui ideoloogid. Mõlema ühine nimetaja on Robert Rubin. Kui Rubin oli rahandusminister, oli Summers tema asetäitja ja hiljem mantlipärija ning Geithner samal ajal ministri abi.

1993. aastal loodud NEC esimene direktor Robert Rubin, kellest hiljem sai Bill Clintoni rahandusminister, muutis majanduspoliitika koordinatsiooni nõukogu kaalukaks võimukeskuseks. Ilmselt taastab Summers nõukogu rolli poliitiliste ideede ja initsiatiivide kliiringukojana, kirjutas Wall Street Journal. Rahandusministeeriumi ülesandeks jääb valitsuse päästeplaanide elluviimine finantssüsteemi stabiliseerimiseks, NEC hakkab tegelema laiema strateegiaga finantskriisi lahendamiseks. Samuti saab nõukogust maksupoliitika keskus, kus otsustatakse, milliseid makse tõsta ja milliseid langetada.Uue tiimi üks esimesi ülesandeid on kokku panna uus majanduse stimuleerimispakett, mis mõnede analüütikute hinnangul võib küündida enam kui 700 miljardile dollarile. Eelkõige on paketi eesmärk vältida majanduslanguses miljonite töökohtade kadumist.

"Otsused, mis tehakse selle valitsuse esimese 100 päeva jooksul, jätavad oma jälje järgmise kolme või nelja kümnendi majandusele," ütles Kenneth Rogoff, kes õpetab Harvardi ülikoolis koos Lawrence Summersiga ning on IMFis põgusalt ka Geithneriga koos töötanud.

Hetkel kuum