Rahvaliit süüdistab riigiprokuröri väljapressimises

04. veebruar 2009, 15:22

Esmaspäeval vastab justiitsminister Rein
Lang riigikogus rahvaliitlaste arupärimisele, milles viidatakse riigiprokurör
Margus Kurmi väidetavalt ebaseaduslikule tegevusele - ametiseisundi
kuritarvitamisele ja raha väljapressimisele.

Arupärimise esitajad - Rahvaliidu fraktsiooni liikmed eesotsas Villu Reiljani, Ester Tuiksoo ja Karel Rüütliga - väidavad, et juhtiva riigiprokuröri Margus Kurmi erahuvid on olnud seotud ärimeeste Ahlim Zeinalovi (29) ja Mirza Jamalovi (27) vastu algatatud ja kohtusse jõudnud kriminaalasjaga.

"Professor (õigusteaduste doktor, Bakuust - toim) Javanshir Suleymanovi väidete kohaselt kohtuprotsessi materjalid on võltsitud, juhtiv riigiprokurör Margus Kurm on süüdistatavaid varem tundnud ja nõudnud nendelt raha oma kinnisvarafirmale," seisab arupärimises.

Rahvaliitlaste sõnul on ajakirjanduses avaldatud materjalide põhjal teada, et juhtiv riigiprokurör Margus Kurm tõepoolest omab (on omanud - toim) kinnisvarafirmat.

"Professor Javanshir Suleymanov on sellega avalikult ajakirjanduses esitatud tõsised väited kõrge riigiametniku Margus Kurmi tegutsemise kohta, kasutades ära oma ametiseisundit," jätkavad arupärijad.

Nii peabki justiitsminister esmaspäeval riigikogu ees selgitama, kas riigiprokurör Margus Kurm on tunnistatud kahtlustavaks või kas tema suhtes on algatatud teenistuslik järelevalve või distsiplinaarmenetlus.

Rahvaliitlased küsivad veel, millisel viisil minister Lang on reageerinud, kontrollimaks juhtiva riigiprokuröri Margus Kurmi väidetavalt ebaseadusliku tegevuse kohta väljaöeldud asjaolusid.

Ka soovitakse teada, mil määral võib tegemist olla peaprokurör Norman Aasa tahtliku tegevusetusega, kui Kurmi suhtes ei ole distsiplinaarmenetlust algatatud.

Lõppeks soovivad parteilased teada, kas riigiprokuratuur on kontrollinud Kurmi kinnisvaraäride ja tehingute võimalikku seotust uuritavate ärimeeste või nende lähikondsetega, sealhulgas juriidiliste isikutega.

Professor Javanshir Suleymanov väitis portaalis 1st News Azerbaijan, et kohtuprotsessi materjalid Ahliman Zeinalovi ja Mirza Jamalovi vastu on võltsitud ja mängus on organiseeritud kuritegevusega võitleva riigiprokuröri erahuvid. Kurm olla süüdistatavaid asereid varem tundnud ja nõudnud nendelt oma kinnisvarafirmale raha. Keeldumise peale olevat Kurm otsustanud sotid klaarida teisi vahendeid kasutades.

"Näen sellist seaduserikkumist Eestis esimest korda," rääkis Suleymanov uudisteportaalile Today.az. "Nad vahistati aasta aega tagasi, kuid on üle kuulatud ainult üks kord. Pealegi ei leitud neilt üldse narkootikume."

Riigiprokurör Margus Kurm tegeleb selle aasta sügisel kohtusse jõudva maadevahetusprotsessiga. Maadevahetuse üks võimalikke võtmetegelasi on ka arupärimise allkirjastanud rahvaliitlane Villu Reiljan.

Kevadel algab kohtuprotsess enam kui 40-pealise rahvusvahelise jõugu kaheksa liikme üle, keda süüdistatakse 126 kilo narkootikumide käitlemises ja salakaubaveos 2005. aasta augustist detsembrini. Sel ajavahemikul toodi Hollandist Eestisse kuus kilo marihuaanat ja kolmel korral 40 kilo hašišit. "Töö" tellija ja rahastaja oli riigiprokurör Margus Kurmi süüdistuse järgi Ahlim Zeinalov.

Zeinalov on Tallinna vanalinnas, Harju tänaval asunud restorani Bakuu (tänaseks suletud - toim) ja Maneeži tänaval tegutseva Šeš-Beši ning Lasnamäel, Pallasti tänaval töötava Kišmiš baari omanik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. February 2009, 15:46
Otsi:

Ava täpsem otsing