Arvamus: server on keskkonnaoht

16. veebruar 2009, 15:19

Keskkonnaohtude pikka nimekirja on
viimaseil aastail lisandunud IT-seadmete põhjustatud reostus.

Valesti käideldud seadmed kujutavad keskkonnale tõesti ohtu, aga see, et ka täisvõimsusel töötav serveriruum võiks negatiivselt mõjutada meid ümbritsevat eluruumi, tuleb vist paljudele üllatusena.

Kui IT-seadmete keskkonnasõbralikku käitlemist on hakatud mitmel pool ausse tõstma, siis serverireostus eksisteerib veel vaid arvamusartiklite ja uuringute tasemel.

Kõrgtehnoloogia Mekas USA Räniorus on teravalt tõstatatud liigse energiatarbimise küsimus. Sealsed elektrifirmad maksavad klientidele, et need vähendaksid serverite kogust serveriruumides. Ühe teemana on probleemiallikaks liigne energiatarbimine, kuid veelgi olulisem on serverite poolt kasutatava elektri tootmisel õhku paisatav süsihappegaas.

Keskmine 700vatine server kasutab aastas koos jahutusega 9000 kilovatt-tundi (kWh) elektrienergiat. Ühe kilovatt-tunni energia tootmisest eraldub Eestis 1,18 kg, Poolas 0,96 kg, Saksamaal 0,46 kg ja Rootsis vaid 0,03 kg süsihappegaasi.

Seega paisatakse Eestis iga serveri tööshoidmiseks aastas õhku 10,7 tonni keskkonnavaenulikku süsihappegaasi. Sellele lisandub veel elektri transpordile ja katkematu toite allikatele UPSidele kuluv energia.

Serveriprobleemi lahenduseks on välja töötatud ja mitmel pool rakendatud serverisüsteemide virtualiseerimist. Selle eesmärk on anda protsessor ja salvestusressursid ühiskasutusse vastavalt vajadusele, vältimaks üksikute rakenduste eraldiseisvaid süsteeme. Virutaliseerimise eelis on efektiivsuse suurenemine tänu serveri ja salvestusvõimaluste tõhusama kasutamise.

Serverite keskkonnaohu võrdluseks võib tuua keskmise autojuhi, kes läbib aastas masinaga kuni 15 000 km. Kui ta sõidab 1,6-liitrise Toyota Avensisega, paiskab ta aastas õhku süsihappegaasi 2,5 tonni, liigeldes aga 1,8-liitrise Mazda 6ga, siis 0,1 tonni vähem.

Seega koormab iga server süsihappegaasi näol loodust neli korda rohkem kui keskmine Eestis müüdud sõiduauto ja seda kasutav juht.

Mõtet edasi arendades võib väita, et IT-süsteemides virtualiseerimist rakendanud ettevõtted on jätnud Eesti teedele toomata 10 000 Mazda 6 või istutanud 50 000 puud. Lisaks kõigele on nad elektriarvetelt kokku hoidnud 17 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. February 2009, 15:29
Otsi:

Ava täpsem otsing