Eiki Nestor: ettepanekuga säiliks töötajatele tänane olukord

17. mai 2009, 15:28

Tegime ettepaneku, et töötuskindlustuse
maksemäär oleks 3% ning ka väikeettevõtjad saaksid töötukassast koondamiste
puhul abi, kommenteeris sotsiaaldemokraat Eiki Nestor.

Nestori sõnul jääks sotside nägemusel koondamishüvitised inimestele selliseks nagu need hetkel on, töötuskindlustusmaks oleks 3% ning koondamine hakkaks toimuma nii, et enamuse maksab kinni tööandja.

„Meil oli 2 varianti, esimene kahjuks IRLile ja Reformile ei sobinud, kuigi ametiühingud seda toetasid. Meie partnerid polnud nõus 4% peale minema. Nüüd pakkusime välja variandi, mis saab siis, kui 3% on lagi. See tähendaks seda, et 1. juulist uusi ja paremaid võimalusi ei tuleks, sest rahast ei jätku ja need lükkuvad edasi. Kui need lükkuvad edasi, siis töötute olukorras muudatust ei toimuks. Hüvitised täna 40% ja 50% oleksid edasi. Vallandamise puhul peaks siis ka olema valuraha 3 kuud. Kaoks ära mõiste kollektiivsed koondamised. Tööandjad saaksid töötukassa abi kasutada edaspidi iga koondamise korral. Täna on see võimalus vaid kollektiivse koondamise korral. Eriti kasulik on see väikeettevõtetele,“ märkis Nestor.

"Uus seadus jõustuks ja need sätted, mis muudavad töötukassa kohustusi suuremaks lükkuksid edasi. Jätkuvalt jääks sama suureks hüvitis ja isikute ring, kel on õigus hüvitist saada,"lisas erakonna aseesimees Nestor.

Uus variant eeldaks suuremat paindlikkust aga tööandjalt. Uue töölepinguseadusega oleks koondamistasude maksmise põhiraskus töötukassal, sotside meelest võiks see osaliselt olla ka ettevõtetel. Enamiku hüvitisest maksaks jätkuvalt kinni tööandja, kuid tööandjad saaksid töötukassast lihtsamalt toetust koondamiseks ja see puudutaks kõiki, mitte seni kehtinud vaid kollektiivse koondamise puhul.

Nestor uskus, et koalitsioonipartnerid võiksid selle ettepanekuga kahjuks isegi nõus olla. „Nad saavad ka aru, et sellega välja ei tule ja nelja peale minna ei taha. Kui jääb 3%, siis uue seaduse mõte oli see, et vallandamise korral on valuraha ühe kuu võrra väiksem ja töötuskindlustuse summa priskem. Nemad tahavad aga, et valuraha väheneks ja töötuskindlustus ka ei tõuseks,“ märkis Nestor.

Küsimuse peale, mis nüüd edasi saab, ei osanud Nestor midagi kosta. „Ei tea veel isegi, mis nüüd edasi saab. Meie saadame oma ettepanekud ja eks siis näeb. Tähtajad on ju kukil. See selgusetus võiks ruttu otsa saada,“ märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2009, 08:18
Otsi:

Ava täpsem otsing