Juhtkiri: Edasi tuleb minna, hea, kui sotsidega

1706-aripaev 18. mai 2009, 07:30

Äripäeva meelest on sotsiaaldemokraatide
eilne kompromiss töölepingu seaduse osas kindlasti vähemalt arutamist väärt ning
siit võiks edasi minna.

Hoolimata eileõhtustest peasekretäri kommentaaridest loodab toimetus, et Reformierakond oma jäika seisukohta muudab. Viimane, mida Eesti endale praegu lubada saab, on töövõimetu valitsus.

Sotsid panevad ette jätta maksemäär samaks ja hüvitised samuti, kuid kanda osa koondamishüvitiste maksmisest tööandjatele. Vastutasuks saaksid ka väikeettevõtted töötukassast kompensatsiooni taotleda. Äripäeva meelest tasuks lisaks kaaluda omal soovil lahkuvate töövõtjate hüvitiste kaotamist.

Alternatiivid töölepingu seaduse osas sõnastas üsna täpselt nädalavahetusel oma ajaveebis IRLi esimees Mart Laar. Tema sõnul oleks nendeks olnud kas jätkata sisuliselt sama koondamissüsteemiga nagu praegu ja laduda koondamishüvitised tööandjatele, mis laseks põhja majanduse ja suurendaks järsult tööpuudust; või käivitada seadus 1. juulil täies mahus, minna töötukassaga pankrotti ja lasta eelarve totaalselt tasakaalust välja.

Veel enam, ega uues töölepingu seaduses ette nähtud hüvitistest loobumine ei lahendaks veel olukorda. See annab kokkuhoidu hinnanguliselt miljardi, aga valitsusel tuleb lähinädalatel kärpida palju rohkem. Samas on tõsine põhjus loota, et praegune koalitsioon suudab jõuda kokkuleppele. Esiteks tähendab võimuliidu lagunemine laiema poliitilise kriisi ohtu. Kui sellele järgneks valitsuse (formaalne) tagasiastumine, uued läbirääkimised, arutelu uue koalitsioonilepingu üle - siis võime jõuda veel hullemasse tupikusse.

Ja kui libedalt uus koalitsioon töötaks? Rahvaliit ja rohelised on teatanud valmisolekust valitsusse minna, kuid alles vähem kui nädal tagasi avaldasid nad kõik koos peaminister Andrus Ansipile umbusaldust. Kus on järgmine miin, "uus töölepingu seadus"?

Samas oleks uue valitsusliidu loomisel ka plusse ja Äripäeva hinnangul olekski Rahvaliidu kaasatõmbamine õigustatud vaid siis, kui need teoks saavad. Täpselt nagu erafirma puhul, oleks ka valitsuses uutel inimestel lihtsam teha radikaalseid muudatusi.

Esiteks saaks loobuda buumi ajal sõlmitud koalitsioonileppest ja kirjutada uue, mis suunatud kulude kärpimisele. Teiseks võib teha revisjoni ministeeriumide osas (sh paari ministri kohad isegi ära kaotada) ja ministeeriumide sees.

Risk oleks siiski väiksem, kui sotsiaaldemokraadid võimuliitu jääksid. Nad võiksid vaadata asja pragmaatiliselt ja sõlmida oma seniste parempoolsemate poliitiliste partneritega mingi n-ö tulevikutehingu.

See tähendab, et mõned sotside pakutud tingimused viiakse ellu, kui majandusolukord paremaks muutub.See oleks siiski alternatiiv valitsuse lagunemisele, mis lubaks sotsidel säilitada ka oma näo.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. May 2009, 08:18
Otsi:

Ava täpsem otsing