Kommentaar: kas ma ikka olen ettevõtja?

18. mai 2009, 13:58

Kui töövestlusel sai seni rääkida, et oled
eestvedaja ja liider, siis oma ettevõtet alustades on käes
tõehetk, analüüsib ettevõtjaks hakkamise võimalusi Derecta Baltic OÜ
vanempartner Vaido Romulus.

Järgneb Vaido Romuluse kommentaar.

Majanduslanguse perioodil, kus töötute arv suureneb iga päevaga, siirduvad ärksamad tegijad tihti just väikeettevõtlusesse.

Keerulistes tingimustes loodud ettevõtted omavad järgnevatel kasvuperioodidel kindlasti suurt arengupotentsiaali, kuid enne tegutsemist on hea planeeritav tulevik endal silmade eest läbi lasta. Millele siis võiks mõelda ja tähelepanu pöörata?

Esmalt psühholoogilised aspektid. Hea on enda käest kõigepealt küsida, kas ma ikka olen ettevõtja. Kui töövestlusel sai seni rääkida, et oled eestvedaja ja liider, siis oma ettevõtet alustades on käes tõehetk. Kas ikka oled?

Lisaks sellele on hea selgeks mõelda, kas oled valmis planeeritavat ettevõtet üksinda vedama või peaksid kaasama osanikuks veel kedagi, jagamaks nii tekkivaid rõõme kui muresid. Kui oled otsustanud firma luua koos kompanioni(de)ga, siis üks kriitiline koht on kidlasti see, kui palju keegi on võimeline nii ajaliselt kui materiaalselt firmasse pühenduma. Rõhutan siinkohal ajalise pühendumise osatähtsust, sest kasvufaasis olevas firmas ei piisa kaheksatunnisest tööpäevast, pigem tuleb olla fokusseeritud 24/7. Võimalike erimeelsuste vätimiseks tasub arvestada olukorraga, kus üks pühendab kogu aja firma arendamisele ja teine ainult osaliselt.

Küsi endalt kindlasti, kas oled majanduslikult piisavalt kindlustatud, et plaanitud äri käivitada. Kuigi iga matk algab esimesest sammust ja ükski ettevõte ei kasva suureks üleöö, on üldjuhul just alustava ettevõtte rahavood väga hüplikud. Seetõttu tuleks arvestada enda sissetulekute võimalike muutusega nii ajalises kui mahulises horisondis. See omakorda võib mõjutada otseselt personaalsete kohustuse täitmise võimekust, nt teenindada laenu, maksta arveid jne. Ka finantseerimisasutuste suhtes värske ettevõtja krediidivõimelisus langeb ja sellega tuleb arvestada.

Enne ettevõtluse alustamist on igal juhul oluline läbi mõelda ja kirja panna põhjalik äriplaan. Isegi firma alustamiseks piisava kapitali olemasolu juures tasub kõik enda mõtted struktureeritult lahti kirjutada. See tähendab, et tuleks uurida keskkonda, kus alustatakse: millised on võimalused, mis teenuseid juba pakutakse ja mida ise plaanite pakkuda, millised on ettevõtte sisemised kompetentisid ja pakutavate toodete/teenuste konkurentsieelised võrreldes teistega.

Üks tähtsamaid osasid äriplaanis on hinnata kaasneda võivaid riske: palju on üldse konkurente turul, kui suur on tõenäosus uute analoogsete firmade juurdetulekuks, kui suur on üldine turu maht ja mis suunas see liigub, milline on klientide jõud hindade osas läbi rääkida ja kas see võib kasvada või langeda. Kas turul on firmasid, mis tänu dotatsioonidele suudavad pakkuda madalamat toote/teenuse hinda, kas on reaalne, et potentsiaalsed tarnijad sisenevad ise turule?

Kui olete kindlad enda kompetentsides, aga soovite alustamisega kaasnevaid riske maandada, siis ühe alternatiivina võib kaaluda näiteks frantsiisi kasutamise võimalust. See annab teile juba katsetatud ärimudeli ning edaspidine sõltub teie ettevõtlikusest selle realiseerimisel.

Mõelda tasub ka sellele, milline on kavandatava äri ajaline horisont ja milleks seda üldse tehakse. Kas eesmärgiks on pikaajaliselt palka teenida, ettevõtte müük tulevikus ja mis ajahorisondis see võiks toimuda? Oluline on seada eesmärk paika ning panna enda jaoks kirja selle saavutamiseks vajalikud sammud.

Olles enda jaoks kõik plussid ja miinused läbi käinud, küsi endalt veelkord: "Kas ma olen ettevõtja?" ning kui vastus on jaatav, siis edukat käivitamist!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. May 2009, 14:24
Otsi:

Ava täpsem otsing