Putin ärgitab panku rohkem laenu andma

30. juuni 2009, 14:41

Venemaa peaminister Vladimir Putin manitses
eile riigi suuremate pankade juhte oma puhkuseplaane unustama, et selle asemel
rohkem laene andes riigi majandus langusest välja aidata, kirjutab Financial
Times.

Peaminister ärgitas panku täiendavalt laenama ligi 16 miljardit dollarit, et ergutada majandust, mis prognooside järgi võib tänavu kahaneda ligi 8,5%.

„Ma kutsun finantsasutuste juhte olukorda kontrolli alla võtma ja mitte planeerima suvepuhkusi kuni kõik vajalik on tehtud,“ ütles Putin valitsuse istungil.

Venemaa suuruselt teine laenuandja VTB teatas, et halbade laenude osakaal on tänavu juba kolm korda kasvanud ja küünib 6%le laenuportfellist. Tõenäoliselt lõpeb aasta pangale kahjumis.

Putin aga ütles, et pankadel tuleb kõigest hoolimata laenamist suurendada, et ületada majanduse halvanud ebakindlus ja hirm. „Ma tean neid kartusi halbade laenude kasvu pärast. Kuid mida vähem laenu antakse, seda suurem on risk, et laene ei maksta tagasi, kuna laenukraane kinni keerates kägistate reaalmajandust,“ ütles Putin.

Eile allkirjastas Putin korralduse, mis näeb ette täiendavad riigi garantiid 300 miljardi rubla ulatuses laenudele, mis peaksid suurendama laenude väljastamist kuni 500 miljardi rubla võrra.

Venemaa keskpanga juhi Sergei Ignatjevi sõnul ei näita juunikuu numbrid, et pangad oleksid laenamist suurendanud, ehkki intresse on langetatud.

Venemaa valitsus on lubanud riigi suuremate pankade kapitali suurendamiseks 1000 miljardit rubla. Praegu käivad arutelud täiendava abipaketi üle.

Venemaa keskpanga hinnangul võib halbade laenude osakaal kasvada ligi 12%le pankade laenuportfellist, mis pühiks minema kasumid. Pankurid ja analüütikud hoiatavad aga, et näitaja võib kerkida ka 20%le.

„Tegelikult ei tea keegi, kui hull olukord päriselt on,“ ütles parlamendi panganduskomitee asejuht Pavel Medvedev.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. June 2009, 14:41
Otsi:

Ava täpsem otsing