Euroala SKP II kv vaid napis miinuses

13. august 2009, 12:15

Teises kvartalis kahanes euroala 16 riigi
keskmine SKP eelnenud kvartaliga võrreldes esialgsel hinnangul 0,1%, teatas täna
Euroopa statistikaamet Eurostat.

Tulemus on analüütikute prognoosist parem – selle aasta esimese kvartali 2,5%se SKP languse järel prognoositi euroalal vähemalt 0,5 protsendi suurust langust.

Euroopa Liidu 27 liikmesriigis kahanes SKP eelnenud kvartaliga võrreldes keskmiselt 0,3%. Aasta baasil oli SKP langus euroalal 4,6% ja ELis tervikuna 4,8%.

Üllatav oli analüütikute jaoks majanduslanguse peatumine teises kvartalis euroala kahes suuremas riigis Saksamaal ja Prantsusmaal, kus oodatud languse asemel SKP teises kvartalis esimese kvartaliga võrreldes 0,3% kasvas.

"Seis on positiivne, kuid endiselt habras," kommenteeris agentuurile Bloomberg Deutsche Bank AG analüütik Stefan Bielmeier. "Kolmandas kvartalis võib juba loota õrna tõusu. Samas ei kasva majandus veel päris omal jõul ning kindlasti mõjutab edaspidist ka tööpuuduse jätkuv kasv," lisas ta.

Tänaseks andmed avaldanud 17 Euroopa Liidu riigist kasvas SKP eelnenud kvartaliga võrreldes lisaks Saksamaale ja Prantsusmaale veel Kreekas ja Portugalis (mõlemas 0,3%) ning Slovakkias (2,2%). Rootsis SKP eelnenud kvartaliga võrreldes ei muutunud.

Suurim langus oli teises kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes Leedus (12,3%). Suuremat miinust näitasid veel Eesti (3,7%), Ungari (2,1%) ja Läti (1,6).

Aasta baasil oli teises kvartalis suurim langus kolmes Balti riigis: Leedus 22,6%, Lätis 18,2% ja Eestis 16,6%.

Saksamaa SKP kahanes teises kvartalis läinud aasta teise kvartaliga võrreldes 5,9% ja Prantsusmaa SKP 2,6%. Itaalia SKP on kahanenud 6% ja Suurbritannia SKP 5,6%.

Balti riikide järel näitasid aasta baasil suuremat SKP langust veel Rumeenia ja Ungari, vastavalt 8,8% ja 7,4%.

Rootsi SKP kahanes läinud aasta II kv võrreldes 6,3%.

Kõige väiksem langus oli Kreekas, 0,2%.

Euroopale võrdluseks kahanes USAs SKP teises kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,3% ning oli läinud aasta teise kvartaliga võrreldes kahanenud 3,9%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2009, 12:39
Otsi:

Ava täpsem otsing