Parbus: ma ei näe vajadust teiste kahtlustatavatega suhelda

08. september 2009, 15:22

Täna Tallinna kesklinna avalike suhete
nõunikuna tööle asunud Ivo Parbus ei näe peale eeluurimise alt vabanemist
põhjust teiste kahtluse all olevate inimestega suhelda ja kriminaalasja arutada.

„On olemas kaitsjad, kes sellega tegelevad. On olemas prokuratuur, kes seda asja uurib. Milleks siis kibeleda,“ põhjendas Parbus, miks ta ei näinud vajadust kriminaalasjas teiste kahtlustuse saanud isikutega pärast eeluurimise alt vabanemist arutada. Parbus ei tea enda kinnitusel ligi pool aastat vahi all hoidmise eesmärke ja sellepärast ei oska ka öelda, kas see täitis oma eesmärki või mitte. Ta ei näinud eesmärgi põhjendamiseks ka mingit vajadust.

„See, mida mina arvan, ei ole üldse tähtis. Sellega tegelevad teised inimesed – prokuratuur, võimalik et ühel hetkel kohus. Minul ei ole siin midagi kommenteerida,“ vastas Parbus küsimusele, mida ta kriminaalasjast praegu üldse arvab.

Eesti kuulub Parbuse sõnul nende riikide hulka, kus süüdi mõistab kohus ja mis on sisse kirjutatud ka meie põhiseadusesse. „Olles põhiseadusele kuulekas kodanik, ei saa ka mina teisiti arvata, et süüdi mõistab Eestis kohus,“ kommenteeris Parbus, kas ta jääb endale kindlaks, et ta on süütu.

Miks endist abilinnapea Taavi Aasa nõunikku nii kaua kinni hoiti, kui teisi, kes kahtluse alla sattusid, nii kaua kinni ei hoitud, vastas mees, et kui kaua kedagi kinni hoitakse, otsustab kohus. „Põhjendati vajadusega hoida mind eeluurimise ajal isoleerituna, aga neid asju oskab paremini kommenteerida prokuratuur. Mul jääb ka juriidilistest teadmistest selleks väheks,“ rääkis praegune avalike suhete nõunik.

„Füüsiliselt ei tunne ma mingeid piiranguid. Ja ka vaimselt on kõik korras,“ vastas Parbus küsimusele, kas politsei on teinud talle piiranguid avalikkusega suhtlemisel või muid piiranguid. „Kas sellised piirangud siis saavad olla demokraatlikus riigis,“ esitas ta vastuküsimuse. „See ei ole võimalik,“ uskus ta.

Vara on Parbuse sõnul endiselt arestitud ja otsuse vabastamise või mittevabastamise kohta teeb kohus.
„Kahtlemata,“ nõustus Parbus, et taas avalike suhete nõunikuna Tallinna linna heaks tööle asumise põhjus on olla ajakirjanikele kergesti kättesaadav. „Ma olen alati unistanud sellest, et ajakirjanikud mulle helistavad ja ma saan neile koheselt vastata. Teate, kui piinav see on, kui ajakirjanik teab, et sulle helistavad ajakirjanikud ja sind lihtsalt ei ole.“

Kuidas Parbus eelmise avalike suhete nõuniku Madis Salumi asemele sai, ütles Parbus, et Salum ei läinud mitte äkki pensionile, vaid tegelikult oli see tema varasem soov. Pealegi on Parbus varasemalt ka sellel ametikohal töötanud. „Kahtlemata on mugavam pärast teatud pausi naasta töökohale, mida sa juba tunned,“ tõdes Parbus.

Kindlasti oleks võinud Parbus enda sõnul jätkata ametikohal, kus tal olid töösuhted vahi all viibimise ajal peatunud, aga see ei oleks olnud kõige õigem. „Minu tagasihoidliku isiku vastu on väga suurt huvi üles näidatud ja kui nõuniku, kes peab olema selline märkamatu ja tagasihoidlik, kohta hakkab ilmuma ajakirjanduses väga palju materjale, siis ta ei täida oma ülesandeid kõige paremini,“ põhjendas mees, kelle sõnul olid ka teised ametikohad kaalumisel.

Mullu detsembris võeti Parbus pistisevõtmise kahtlusega kuni kuueks kuuks vahi alla ning ta vabanes juuni algul. Kriminaalasja materjalid saadeti prokuratuuri ning seejärel edastatakse need advokaatidele tutvumiseks. Kokku on kriminaalasjas 17 kahtlustatavat. Lähiajal saabuvad kriminaalasja materjalid prokuratuuri ning seejärel edastatakse need advokaatidele tutvumiseks. Kokku on kriminaalasjas 17 kahtlustatavat.

Lisaks otsis kaitsepolitsei detsembri alguses läbi Merko Ehituse kontori ja kuulas kahtlustatavana üle ettevõtte toonase juhatuse liikme Tõnu Kortsu. Korts rääkis siis Äripäevale, et talle tõi pistise andmise kahtluse Parbusele kingitud raamat, mille vahel oli 25 000kroonine reisibüroo kinkekaart.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2009, 17:08
Otsi:

Ava täpsem otsing