GILDi juhitavate Bulgaaria arenduste võlakirjad uppis

01. oktoober 2009, 07:12

Eile pidanuks oma raha tagasi saama kümned
Bulgaaria kinnisvaraarenduste võlakirju ostnud investorid, kes aga pika ninaga
jäeti. Abi saamiseks pöördus Gild Eesti riigi poole.

2005. aasta suvel korraldati koostööd Gild Bankersiga kolm ahvatlevat võlakirjaemissiooni, mis pidid Bulgaaria pealinna Sofiasse kergitama elamud ja tehnopargi. Koguti üle 190 miljoni krooni. Neli aastat hiljem istuvad aga investorid kolme väheväärtusliku põllumaa otsas.

Gild on pöördunud ka Eesti suursaatkonna poole Bulgaarias, et luua kontakte ja saada selgust investeeringute väljavaadete osas.

Projektide suurinvestor on Gild Arbitrage'i riskifond. Gildi meelitas omal ajal Bulgaariasse Tõnis Haavel koos purjetajast sõbraga. Võlakirju leidub aga ka Sampo pensionifondides ning Äripäeva andmetel Swedbanki privaatpanganduse klientide portfellis.

Uus tähtaeg novembri lõpp
Võlakirjade lunastamine on edasi lükatud novembri lõpuni. Emitent saab tähtaega täiendavalt pikendada kuni tuleva aasta oktoobri lõpuni, sealt edasi on emissiooni pikendamiseks tarvis juba investorite enamuse nõusolekut.

Eelmisel nädalal saatis Gildi esindaja Urmas Laur kirja kõigi kolme raskustes võlakirja investoritele, kus tõi välja projektide trööstitu olukorra: "Emitent ja emaettevõte on teinud maa sihtotstarbe muutmiseks lugematul hulgal jõupingutusi, kuid sellest hoolimata on maad endiselt põllumaa staatuses ning puudub igasugune selgus, kas ja millistel tingimustel on võimalik maa sihtotstarvet muuta." Kirjast tuleb välja, et peamine probleem seisneb Sofia üldplaneeringu muutmises, millega alustati juba 2007. aasta kevadel, kuid lõppu veel ei paista.

Vangerdused juhatuses
Investoritele teatati ka vangerdustest projektide juhatuses. 12. oktoobril asub Bulgaaria projekte ja nende emafirmasid juhtima Gildi kinnisvarafondi EEREIF juht Urmas Laur. Senine juht, Gildi alternatiivfondide analüütik Ethel Jäärats on esitanud avalduse end juhatusest vabastada.

Lauri juhitava fondi kasuks on panditud enamik Bulgaaria projektide võlakirju ja laene, mis asuvad Gild Arbitrage'i riskifondis.

Haavel lõpetab Gildi fondide juhtimise
Gildi Bulgaariasse investeerima meelitanud Tõnis Haavel on otsustanud taanduda Gildi alternatiivsete fondide juhtimisest, teatas eile Gild Bankers.

Gildi partner Haavel tõi peamiseks põhjuseks, et fondide üksuse tööd ei tohi segada tema isiku aadressil esilekerkinud spekulatsioonid seoses investeeringutega, mida ta on kunagi teinud või kavatsenud teha. "Kõlab paradoksaalselt, aga oli vaja eemale astuda, et saada vabamad käed investorite kaitsmiseks. Rünnakud minu pihta hakkasid segama kolleegide igapäevast tööd," rääkis Haavel.

Ka kinnisvarafondi EEREIF üks fondijuhtidest Urmas Laur lahkub, et toetada Gild Arbitrage'i riskifondi kinnisvarainvesteeringute juhtimist.

Gildi alternatiivsete fondide üksuse juhi kohusetäitjana jätkab Rain Tamm. EEREIFi fondijuhina jätkab juulis Lauri kõrval alustanud Gren Noormets.

Raha pole emitendil ega projektijuhil
Kirjas investoritele teatab peagi Bulgaaria projekte juhtima asuv Urmas Laur, et raha investeeringute juhtimiseks pole ei emitendil ega projektijuhil.

"Projektijuhil puuduvad rahalised vahendid investeeringu juhtimiseks, kuna juhtimistasu ei ole makstud alates 2007. aasta algusest. Samuti puuduvad emitendil rahalised vahendid oma kohustuste täitmiseks. Projekti likviidsuse puudumine on tekkinud projektijuhtimise firma varasema juhtkonna puuduliku finantsjuhtimise tagajärjel," seisab investoritele saadetud kirjas.

Kirjas pole selgitatud, keda täpselt projektijuhi all mõistetakse, kuid Äripäeva andmetel peaks projektijuht olema Bulgaarias asuv Delta Imoti OOD, mis koondab sealseid investeeringuid. Delta Imoti OOD kuulub Bulgaaria äriregistri andmetel 75 protsendi ulatuses Eesti ettevõttele Adler Immobilien OÜ ning 25 protsendi ulatuses Mihail Nikolajev Nikolovile, kes on ka ettevõtte juhataja.

Adler Immobilien OÜ kuulub alates tänavu juulist Gildi partneri Tõnis Haaveli purjetajast sõbrale Harles Liivile ning ärimees Arvi Kingile. Vahepeal, alates selle aasta algusest kuni juulini, oli Adler Immobilieni ainuomanik Gild Fund Management ning enne seda alates 2004. aasta algusest Tõnis Haavel ja Harles Liiv.

TAUST
Gild Arbitrage'i investeeringud Bulgaariasse

Osalused: Delta Assets EOOD 67%
Võlakirjad: Mramori Tehnopark OÜ, Vladaja OÜ ja Mortsajevo OÜ - 55 miljonit krooni (sellest 31 mln krooni panditud Gildi kinnisvarafondi EEREIF kasuks).
Laenud: Delta Imoti OOD, Delta Assets EOOD, Delta Industrial EOOD, Delta Tehnopark EOOD, Delta Vladaja EOOD, Mramori Tehnopark OÜ, Vladaja OÜ - u 116 miljonit krooni (sellest 115 mln krooni panditud Gildi kinnisvarafondi EEREIF kasuks).
Võlakirjad ja laenud on nimiväärtuses.
Allikas: Gild Arbitrage'i investeeringute ülevaade septembri alguse seisuga, Äripäev.

MIS ON MIS
Bulgaaria kinnisvaraarenduste võlakirjad Vladaja, Mortsajevo ja Mramori Tehnopark emiteeriti 2005. aasta juulis.
Projektide juhitakse ja finantseeritakse mitme Bulgaarias registreeritud firma kaudu. Ettevõtted koonduvad Delta Imodi OOD gruppi.
Võlakirjade tähtajaks määrati emiteerimisel 2008. aasta 30. september, kuid võlakirjad on siiani lunastamata.
Kõigi kolme võlakirja investorite baas koosneb mõnekümnest Eesti juriidilisest investorist ning üksikutest välis- ja erainvestoritest.
Vladaja OÜ võlakirjad:
Emissiooni maht 5 miljonit eurot (78 miljonit krooni).
Eelmise aasta lõpu seisuga oli soetatud u 32 hektarit maad Sofias.
Mramori Tehnopark OÜ võlakirjad:
Emissiooni maht 3,7 miljonit eurot (58 miljonit krooni).
Eelmise aasta lõpu seisuga oli soetatud u 23 hektarit maad Sofia oblastis Mramori külas.
Mortsajevo OÜ võlakirjad:
Emissiooni maht 3,6 miljonit eurot (56 miljonit krooni).
Eelmise aasta lõpu seisuga oli soetatud u 28 hektarit maad Sofia oblastis Marchaevo külas.
Allikas: Väärtpaberite Keskregister, majandusaasta aruanded, Äripäev

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2009, 16:20
Otsi:

Ava täpsem otsing