Tarvo Vaarmets • 20. oktoober 2009 kell 21:00

Apple'i-kultus kogub hoogu

Apple'i majandusaasta neljanda kvartali tulemused viskasid kontserni aktsia hinna uuele rekordtasemele. Trenditoodete looja käive ja kasum jätsid traditsiooniliselt analüütikute prognoosid seljataha.

"Ma olen rõõmus, et ma ei müünud," märkis Grigsby & Associatesi portfellihaldur Hakim Kriout. "Ma istun siin ja vaatan, mida Apple on teinud, ja arvan, et Apple on uus Sony. Terve põlvkond kasvab Apple'i ja ainult Apple'i tooteid nõudes üles," rääkis Kriout Bloombergile.

Apple'i neljanda kvartali puhaskasum hüppas koguni 47% ehk 1,67 miljardi dollarini või 1,82 dollarini aktsia kohta. Käive kosus neljandiku jagu, 9,87 miljardi dollarini. Analüütikud ootasid käibeks 9,22 miljardit ja kasumiks 1,43 miljardit dollarit.

Apple'i rahageneraator ei näi aga ka nüüd hoogu maha võtvat, sest Apple'i finantsjuhi Peter Oppenheimeri sõnul peaks ettevõtte esimese kvartali käive jääma vahemikku 11,3 kuni 11,6 miljardit dollarit ja puhaskasum peaks tulema 1,70 kuni 1,78 dollarit aktsia kohta. Analüütikud ootavad samal ajal majandusaasta esimese kolme kuu käibeks 11,5 miljardit ja kasumiks 1,92 dollarit aktsia kohta. Apple on tuntud oma konservatiivsete prognooside poolest. See võiks tähendada, et analüütikud ootavad ka järgmiseks kvartaliks liiga väikest käivet.

First American Fundsi analüütik Jane Snorek sõnas, et Apple'i tulemused võivad analüütikute aktsiale antud hinnasihid viia 250 dollarini või ka kõrgemale. "Kõik oli fantastiline," kommenteeris Snorek.

Müüginumbrite parandamiseks alandas Apple ettevõtte juhi ja hinge, terviseprobleemidega võitleva Steve Jobsi eestvedamisel iPodide hindu, tõi turule uusi tooteid ja korraldas kooliaasta alguse valguses Macide müügikampaania. See aitas ettevõttel kvartaliga müüa 7,4 miljonit iPhone'i, 3,1 miljonit Maci ja 10,2 miljonit iPodi.

Apple'i kõige värskem edulugu nimega iPhone on saadaval 80 riigis, sealjuures sisenetakse Hiina turule alles selle kuu lõpus.

Steve Jobsi eemaloleku ajal hoolitses kontserni igapäevategevuse eest tootmisjuht Tim Cook ja tundub, et mees sai sellega ilusasti hakkama. Jobs astus taas avalikkuse ette septembris.

Hetkel kuum