Siim Sultson • 9. november 2009 kell 21:00

Loik: Riia reisijate arvu teeb ilusaks transiit

"Riia lennujaam toimetab riigi toel ja meie oleme isemajandavad," osutas Tallinna Lennujaama juhatuse esimees Rein Loik võimatusele võrrelda siinset ja lõunanaabrite lennureisijate arvu.

"Aasta algusest peale on igal kuul Tallinna Lennujaamas käinud reisijaid 25% vähem kui möödunud aastal. Viimastel kuudel on see vahe kahanenud," selgitas ta. Langus on stabiliseerunud aasta lõikes tasemele 25-26%.

Loik prognoosib tulevaks aastaks juba kasvu

"Novembrist peaks see miinusnäitaja olema kahanenud 20%-le ja aasta lõpuks peaks Tallinna Lennujaamas teenindatud reisijate arv tulema 1,35 miljonit inimest, mis on samuti 25% väiksem kui aasta tagasi," andis Loik ülevaate reisijate arvu kujunemisest.

Samas prognoosis ta 2010. aastaks reisijate arvus võrreldes 2009. aastaga kasvu. "Kas 2010. aastal taastub 2008. aasta tase - ma ei usu," lisas Loik skeptiliselt.

Ehkki esmapilgul on riialaste oodatav reisijate aastanäitaja Tallinna omast ligi kolm korda suurem, on selle saavutuse taga lennujaama juhi sõnul lõunanaabrite riigi suur tugi nii lennujaamale kui ka sealsele põhiopereerijale airBalticule. "Riia lennujaamast on ju 70% airBalticu all," tõdes Loik.

Teiseks on Riia lennujaam transiitfirma, kus näiteks eestlase reisil Brüsselisse registreeritakse ta neli korda. "Seetõttu kasvabki riialaste reisijate arv kui pärmil, kuid Tallinn ju transiitjaam pole. Teisalt on selline transiitreisidel reisijate kordistamine suurtes transiitjaamades tavaline praktika," osutas Loik Riia Lennujaama 4 miljoni saavutamise kunstlikkusele.

"airBaltic lubab olla sellel aastal kasumis - ma ise küll sellesse ei usu," lisas Loik lõpetuseks kavalalt.

Hetkel kuum