Jõulukink taanlastele – majandus langusest väljas

Sirje Rank 22. detsember 2009, 14:26

Taani majandus on kolmandas kvartalis langusest välja murdnud, teatas täna Taani statistikaamet.

SKP kasvas kolmandas kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,6% pärast 2,3% suurust kahanemist teises kvartalis. Läinud aasta kolmanda kvartaliga võrreldes on SKP kahanenud 5,2%, vahendas agentuur Bloomberg.

„Me oleme selle positiivse teate üle väga üllatunud,“ kommenteeris Danske Banki majandusanalüüsi osakonna juht Steen Bocian. „majandus on langusest väljas, kuid kriis jätkub. Kriisitunne on alati seotud olukorraga tööturul ja seal on väljavaated jätkuvalt kahvatud.“

Taani valitsus on majanduse ergutamiseks kärpinud makse ning võimaldanud osade pensionisäästude kasutamist, et ergutada tarbimist. Kokku ulatuvad tugimeetmed 55 miljardile Taani kroonile. Kavandatud investeeringud transpordisektorisse toodi ajas ettepoole ning riiklike garantiide, kapitalisüstide ja likviidsusabiga on toetatud panku ja finantsturgude toimimist. Taani keskpank kärpis baasintressi määra rekordmadalale 1,2%le.

Siiski pole see kõik suutnud vältida töötuse kasvu. Oktoobris ulatus töötuse määr 4,2%le tööealisest elanikkonnast võrreldes 1,9%ga aasta tagasi.

„Tehniliselt on langus läbi, kuid eratarbimine on siiski alles nõrk ning ainus positiivne areng on avaliku sektori investeeringud,“ ütles Svenska Handelsbankeni peaökonomist Kopenhaagenis Jes Asmussen.

Taani rahandusministeerium prognoosib tuleval aastal 1,3% suurust SKP kasvu pärast 4,3% suurust langust lõppeval aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. December 2009, 14:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing