iPhone'ist on saanud praktiliselt kultus. On ilmselt ringkondi, kus ilma Apple'i arvuti või sama liigi telefonita on tõepoolest piinlik oma tehnoasju ajada. Ajaks vihale iga konkurendi, kas pole? Et trendikale tehnoimele midagi vastu panna, võttis Google kätte ja lõi koostöös Taiwani (ja enamuse maailma) hinnatuima telefonitootja HTCga endanimelise nutika telefoni.
Vabandust, mitte nutika nutitelefoni, vaid supertelefoni, nagu otsingumaailma võimsaim tegija oma uut esimest taskus kantavat infomahutit nimetas.
Telefonide esmane funktsioon pole ammu enam helistamine või tekstisõnumite saatmine. Just telefoni seisukohalt ilmselt suhteliselt vähevajalikuna näivate lisavõimaluste olemasolu tõttu ka kaunis ambitsioonikas klassifikatsioon. "Nexus One kuulub tärkavasse seadmeklassi, mida me kutsume supertelefonideks," sõnas Google tootearenduse asepresident Mario Queiroz eelmisel teisipäeval uut imevidinat tutvustades. "See on näide, mis mobiiltelefonides võimalik on."
Sellest supertelefonist on võimalik laadida näiteks äsja ülesvõetud videoid kiirelt Youtube'i teistelegi imetlemiseks ning sirvida G-maili ja tõsta oma uuemaid pilte Facebooki. Samuti pakub Nexus One liikuvaid taustapilte, millest ühel muutub tuulise rohu ja pilvitu taevaga maastikul päev ööks, jäljendades sellega reaalselt muutuvaid valgustingimusi. Üsna tarbetuna kõlav lisavidin on testijate kinnitusel tegelikkuses tõeliselt lahe, kuigi pidi pisut muid tegevusi häirima.
Päris uuenduslik on ka tema häältuvastusprogramm, mille abil saab kirjutada sõnumeid, otsida telefoniraamatust kirjeid või sisestada häälega ükskõik mis teksti, mis muul juhul klaviatuuri vajaks. Ka iPhone'l on rakendus olemas, aga pisut ebamugavamal kujul, kus häältuvastatud kirjed tuleb õigesse kohta teise programmi kaudu kopeerida. Tuvastuse täpsus on praegu umbes 90%, aga Google on juba teatanud, et kvaliteedi parandamisega tegeletakse ja programm on arendamisel.
Mida Google tegelikult senisest revolutsioonilisemalt tegi, on kasutaja sõltumatus operaatoritest. Kui näiteks iPhone tuleb rõõmsa ostja taskusse koos mitmeaastase lepinguga, kuhu telefon kindlalt lukustatud on ning kus kasutaja peab vastavalt konkreetse teenusepakkuja hinnakirjadele valima enda jaoks sobivaimana näiva paketi, ei ole Google sellise dikteerimisega nõus. Ühe esimesena nutiklassist USAs pakub ta telefoni müügiks vaid oma netipoe kaudu, kust igaüks saab osta lukustamata versiooni Nexus One'ist. See on ülemereriigi puhul oluliselt vähem tavaline kui meie poodides, kust väljudes võib julgelt uude telefoni torgata konkureeriva teenusepakkuja SIM-kaardi. Muidugi on Google mõelnud ka ostjale, kes ei viitsi mööda operaatoreid parimat tehingut jahtima hakata ning seetõttu pakutakse poes ka T-Mobile lepinguga oluliselt odavamat ostuvõimalust.
Kuigi uus Nexus One on tehnikafoorumites ja testijate kommentaarides kogunud väga palju kiidusõnu sisulise poole pealt - on tõesti vähe asju, mida ühelt telefonilt veel tahta saaks - jätab ta pisut soovida n-ö kasutajasõbralikkuselt. Apple'il on sellega ju umbes kolmeaastane edumaa. Näiteks noritakse Nexuse sisse- ja väljasuumimise võimaluse puudumist kahe näpuliigutusega (multi-touch screen), samuti on ebamugav ja kohati liiga vähetundlikud HTC ehitatud neli klahvi telefoni allääres (vt musta riba), mis vahel pidid kasutaja käsklusi täie südamerahuga ignoreerima.
Samuti pannakse Google'ile pahaks allalaetavate rakenduste vähesust. Kui iPhone omanikud saavad valida enam kui 100 000 rakenduse vahel, mida alla laadida, piirduvad Android süsteemi kasutajate võimalused umbes 18 000 rakendusega. Seda võiks siiski pidada alguse asjaks, sest juba Google'i ärimudel näeb ette palju laiemat ampluaad. Suuremalt jaolt open source software põhimõttel töötav internetigigant laseb huvilistel oma koode täiendada ja arendada, rääkimata oma töötajaist, kelle ajast umbes 20% on määratud tööga otseselt mitte seotud projektidega tegelemiseks, millest Google võiks kasu saada. Seega, rakenduste vähesus on ilmselt pigem lühikese ajaloo, mitte võimetuse taga.
Tehnoloogiauudiseid ja arvamusi vahendav eWeek kirjutas eelmisel reedel, et tekkinud on konkureerivad verejanulised rahvamassid, mida võiks jaotada Google'i armeeks ja Apple'i armeeks. Need ründavad igaüht (esialgu kommentaaride näol, aga kuuldavasti on seal tehtud ka füüsilise rünnaku ähvardusi), kes võtab sõna vastava grupi eelistuse vastu. See tähendab ju tegelikult, et mõlemad tooted on võitlusväärselt head. Ja ka mõlemad aktsiad on võitlusväärselt head - piisava rahapuhvriga ettevõtted mitte ülemäära kõrge hinna-kasumi suhtega ning väga hea tulevikupotentsiaaliga.
"Tänane supertelefon on homne nutitelefon," märkis üks tehnofoorumi ZDNet kasutaja. Seni tuleb vist leppida praegusega.