Jürgen Ligi juhitav rahandusministeerium lubas loomuliku monopolina tegutseval ASil Eesti Väärtpaberikeskus (EVK) tõsta pensionifondi vahetamise avalduse esitamise eest võetavat teenustasu 130%, kuna vastasel korral oleks Nasdaq OMXile kuuluva ettevõtte sissetulek uuel aastal vähenenud.
Mullu vahetas fondivahetamise perioodi jooksul II samba pensionifondi 60 770 inimest. Fondivahetamise avaldus maksis siis ja maksab ka praegu 35 krooni ehk EVK teenis mullu ainuüksi ühe avalduse liigiga 2 126 950 krooni.
Kui järgmise aasta alguses kerkib sama avalduse eest võetav tasu 80 kroonile, siis ligikaudu sama hulga pensionifondi vahetajate hulga korral jõuaks EVK pangakontodele juba 4 861 600 krooni.
ERGO Fundsi juhatuse liikme Ege Metsandi sõnul on II samba avalduste eest võetavate tasude puhul tõsiseid kahtlusi, kas EVK tasud ikka baseeruvad õigustatud kuludel.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Fondide vahetamine võib minna tihedamaks
"Kui inimene esitab kontohaldurile avalduse, millega ta soovib suunata maksed uude fondi ja viia ka vanad osakud uude fondi, siis selle kahe avalduse eest tuleb maksta sel aastal 35 krooni, kuid järgmisest aastast juba 80 krooni ehk teenus kallineb 129%," rääkis Metsandi.
Mida rohkem avaldusi tehakse, seda kasulikum on see EVK-le.
"Näiteks eelmise aasta liitumisperioodil tehti iga lõpuks arvesse läinud avalduse kohta kokku 3,5 avaldust ehk kokku 335 527 avaldust. Kui inimestel tekib tulevikus võimalus vahetada pensionifondi tihedamini kui kord aastas, siis see on samuti kasulik eelkõige EVK-le, sest nii tõuseb veelgi avalduste esitamise aktiivsus," nentis ERGO Fundsi juhatuse liige.
Asjatundja hinnangul on EVK rahandusministeeriumi heakskiidul enda tasude poliitika selgelt üle vindi keeranud.
Fondivalitsejad peavad loobuma märkimistasudest
"Kui elektrooniline maksekorraldus pangas maksab 0-6 krooni iga makse eest, siis kuidas saab elektrooniline kogumispensioni avaldus, mille korrektsuse eest vastutab eelkõige kontohaldur, maksta 10-50 krooni iga avalduse tüübi eest? Kui elektrooniline avalduse esitamine on nii kallis, kui palju peaks siis maksma korrektse müüginõustamise eest, mis on tunduvalt pikem ja aeganõudvam protsess?" küsib Metsandi retooriliselt.
Kui kõik fondivalitsejad peavad 2011. aastal loobuma märkimistasudest, millega kaeti müüginõustamise kulusid, siis peaks ka EVK loobuma Metsandi arvates avalduste edastamise eest võetavatest fikseeritud tasudest ning katma enda kulud vaid fondivalitsejate makstavate hooldustasude arvel.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Samas ei saa ASi Eesti Väärtpaberikeskust ainuisikuliselt hukka mõista, sest keskuse hinnakirja kooskõlastab ja kinnitab rahandusministeerium.
"Ministeerium peaks oskama hinnata neid kulusid, mida EVK enda äriplaanis näitab, vägagi täpselt. Fondihaldurite liidul on raske kommenteerida EVK esitatud kulusid ja tulusid seoses II sambaga, sest meile ei ole neid arvutusi näidatud. Seaduse järgi on õigus selle äriplaaniga tutvuda vaid rahandusministeeriumil. Liidul on olnud võimalus avaldada arvamust tasude suuruse kohta, kuid arvutusi nägemata on väga raske selgitada ja argumenteerida, miks leiame, et osa tasusid on liiga kõrged," muretses Metsandi.
Rahandusministeeriumi finantsturgude osakonna juhataja Thomas Auväärt selgitas Äripäevale, et kuigi otseselt alternatiivset teenusepakkujat EVK-le ei ole, on siiski võimalik teatud finantssektori ettevõtjate majandustegevust ja teenuste hindu EVKga kõrvutada.
"Seda eelkõige arveldusteenuste puhul, mida pakuvad krediidiasutused. Varasemad analüüsid on kohati näidanud, et kontohalduri võetav lõpphind investori käest on tunduvalt suurem, võrreldes sellega, mida EVK küsib omakorda kontohaldurite käest," väidab Auväärt.
Miks fondivahetamise avalduse esitamise eest küsitav teenustasu uuel aastal 129% tõuseb?
Auväärt: EVK tulud ilmselt kahanevad
"2008. aastal tehtud seadusemuudatusega ei tohi pensionifondid alates 2011. aastast võtta osakute väljalasketasu. Sellest tulenevalt kaotatakse alates 2011. aastast ära EVK puhul kandetasud, mis moodustavad siiamaani märkimisväärse osa, umbes kolmandiku II samba registripidamisega EVK teenitavatest tuludest," selgitas Auväärt.
Selleks, et monopoli tulu siiski kokku ei kuivaks, lubaski ministeerium tõsta teise teenuse eest võetavat tasu.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Et mitte subsideerida II samba registrit teiste valdkondade arvel, tuli tõsta avalduste tasusid. Sisuliselt ei tähenda see EVK jaoks suuremaid tulusid, pigem vastupidi - tulud ilmselt kahanevad. Praegu maksavad fondihaldurid kandetasud valitsemistasust, mis aga tulevikus ära kaob. Avalduste tasusid on kontohalduritel õigus võtta otse osakuomanikult. See, kas kontohaldurid maksavad avalduste tasu investorite eest ise, on nende vaba valik," lisas Auväärt.
Kommentaar
ASi Eesti Väärtpaberikeskuse tegevjuht Julia Segerkrantz
Aeg-ajalt kasutab riik Eesti Väärtpaberikeskuse hindu tarbijate suunamiseks teadlikele valikutele. Näiteks pensionifondi vahetamise ja uude fondi sissemaksete suunamise avaldus on oluliselt kallim alates teisest korrast ühe aastanumbri sees.
Viidatud hinnapoliitika kujunes pensionisüsteemi algusaastal, et vältida inimeste ülemeelitamist ühest fondist teise. See oli riigi teadlik samm panna inimesi mõtlema selle üle, kas iga teki ja meepurgi peale tasub fondi vahetada.
Nüüd on investorid ja fondide vahetamine muutumas teadlikumaks ning kogumispensionide süsteem läbi teinud palju muutusi. Sellest tulenevalt on kogumispensionide seaduses plaanis teha sellel aastal rida muutusi. EVK hindadele tähendab see seda, et kogu hinnakiri läheb uuele kooskõlastusringile, sealhulgas vaadatakse üle ka juba 2011. aastaks kehtestatud hinnad.
Elektrooniline kogumispensioni avaldus esitatakse II pensionisamba süsteemi pankade vahendusel. Liitumisavaldus avab pensionikonto, kontrollides enne, kas sellel isikul on juba konto avatud, kas tal on õigus pensioniga liitumiseks jne. Fondi vahetamise avaldus seab selle isiku konto valmis selleks, et kindla kuupäeva saabudes raha korrektselt vahetub, pärimise avaldus algatab terve rea pärimisega seotud protsesse.
Avalduse esitamise hinna sees on seega nii vastavad kanded isiku pensionikontol kui ka kõik protsessid, mille konkreetne avaldus algatab ning vastava kuupäeva saabudes ka läbi viib.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Üks küsimus
Kas oleks mõeldav, et ASi Eesti Väärtpaberikeskus kui loomuliku monopoli teenustasude ja hinnakujunduse võiks üle anda konkurentsiameti pädevusse?
Thomas Auväärt, rahandusministeeriumi finantsturgude osakonna juhatajaSee, kas hinnakontroll peaks olema rahandusministeeriumi või konkurentsiameti pädevuses, on valikute küsimus. Tõenäoliselt lähiajal selles ilmselt midagi ümber ei otsustata. Siiski ei saa välistada tulevikus EVK hinnakirja kontrolli viimist konkurentsiameti pädevusse, kuid see vajab veidi põhjalikumat kaalumist. Teatavasti on siiski osa EVK osutatud teenuseid avatud ka vabale konkurentsile ehk EVKd ei saa tervenisti käsitleda n-ö monopolina.
Julia Segerkrantz, ASi Eesti Väärtpaberikeskus tegevjuht
EVK-l puuduvad põhimõttelised eelistused. Kehtivad reeglid ja praktika nõuavad EVK-lt juba praegu raamatupidamise kõrgendatud läbipaistvust ning seda, et hinnastamine põhineks nende efektiivsel osutamisel ja põhjendatud kuludel. Meil puudub alus arvata, et kooskõlastusmenetlus konkurentsiametiga kujuneks lihtsamaks või keerulisemaks. Rahandusministeeriumi kasuks räägivad väljakujunenud kompetentsikeskus ja EVK spetsiifika hea tundmine, ka turuosalised on olnud hinnakujundusse aktiivselt kaasatud. Näiteks 2010. aastaks kehtestatud hinnakirjas paljude teenuste tasud langesid, sealhulgas investeerimisfondidele langesid teenustasud üle 30%.
tasub teada
Kuidas register II sammast maksustab?
Kogumispensioni süsteemis maksavad tasusid EVK-le nii fondivalitsejad kui ka kontohaldurid. Peamised tasud , mida fondivalitsejad maksavad EVK-le, on pensionifondi osakute hooldustasu.Kontohaldurid maksavad tasusid kohustusliku kogumispensioni kliendi esitatud avalduse vahendamise eest. Seda peaks maksma kontohalduri kaudu tegelikult klient ise, kuid turg on kujunenud nii, et kui klient valib pensionifondi, mis kuulub kontohalduriga ühte gruppi, siis kliendi eest kannab selle kulu kontohaldur või fondivalitseja.
Autor: Jaana Pikalev, Kadri Paas
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!