Hiina valitsuse väidetav poliitika välismaiste firmade eemalehoidmiseks Hiinas õitsevatest turgudest on hüppeliselt kasvatanud rahvusvaheliste ettevõtete hulka, kes kurdavad protektsionismi ja ahistamise üle.
USA ettevõtete hulk, kes tunnetas, et neid ei võeta enam sama soojalt vastu, kasvas kahe kuuga 12% 38%-ni, vahendab Financial Times USA Hiinas asuva Kaubanduskoja raportit. Ühendriikide ettevõtete rahulolematust saadavad kahe riigi halvenevad suhted, mille peamiseks põhjuseks peetakse Washingtoni survet Pekingile, et viimane laseks enda valuuta vabaks.
Ometi ei kehti olukorra halvenemine ainult USA ettevõtete kohta. Euroopa Hiinas asuva Kaubanduskoja presidendi Joerg Wuttke sõnul on üha enam ettevõtteid erinevatest sektoritest üle maailma pettumas Hiinas tegutsemise üle. „Meeleolu on kindlasti hapumaks läinud mitmetes valdkondades,“ tõdes Wuttke Financial Timesile. „Ettevõtted tunnevad, kuidas turg kasvab, kuid ligipääs sellele muutub üha raskemaks.“ Tema sõnul on see viinud isegi sammudeni, kus ettevõtted on enda investeeringud ümber hinnanud ning suunanud need mujale Aasiasse.
Firmade rahulolematust saab osaliselt seostada ka eelmista aasta lõpus rakendatud Hiina uue „pärismaise innovatsiooni“ regulatsiooniga, mis nõuab riigihanget eelistamaks tooteid, mis sisaldavad Hiina intellektuaalomandit. USA kõrg- ja infotehnoloogia firmade seas läbi viidud küsitlusest selgub, et 57% ettevõtetest eeldab äri langemist tänu uuele seadusele.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Osad Hiina kohalikud omavalitsused on juba koostamas riigihangetele sobivate toodete katalooge, eelistades tugevalt kodumaised ettevõtteid tänu uuele seadusele. Shanghai valitsuse poolt eelmise aasta augustis avaldatud pärismaise innovatsiooni hanke kataloog sisaldab enam kui 500 heakskiidetud toodet, millest vaid kaks on tehtud välismaiste firmade poolt, kus välismaalased on vähemusaktsionärid.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!