Video-CV aitab õige inimese leida

Sky Plus kasutas video-CV lisamise nõuet turundusjuhi leidmiseks. 66 kandidaadist valiti personaalseks vestluseks välja kuus. Kolmandik kandideerijaist oli valmis teinud ka videotutvustuse.

"Kuigi me soovisime inimestelt video-CVsid, laekus meile ka väga tugevaid elulookirjeldusi inimestelt, kes ei olnud end filminud. Pakkusime ka neile video tegemise võimalust, kuid sellest ei oldud huvitatud. Järelikult polnud inimeste tööle saamise motivatsioon piisavalt kõrge. Seega kõrvaldab videonõude esitamine "igaks juhuks saadan" kandideerijad, mis võimaldas meil eelvaliku protsessis tublisti aega kokku hoida," nentis Sky Plusi programmidirektor Priit Vare.

Vare sõnul oli esitatud videoklippide tase väga kõikuv: oli neid, kes püüdsid esitluse ajal oma nägu varjata, kuid oli ka väga heal tasemel tehtud ülesvõtteid.

"Soovitan kandideerijatele ette anda video kestvuse piirang, kolm minutit on täiesti piisav aeg enese tutvustamiseks. Ajapiirang mobiliseerib kandideerijat olulisimat endast välja mängima, tutvustus ei valgu liialt laiali ning näitab inimese suutlikkust olla konkreetne."

Vare hinnangul klapib video põhjal kujunenud pilt inimesest täielikult vahetul kohtumisel tekkivaga. "Kahtlused, mis meil mõne inimese suhtes videolõike vaadates tekkisid, said kohtudes kinnitust. Jooksev pilt annab vägagi adekvaatse ülevaate inimese suhtlemisoskusest ja silmaringist." Ühtegi üllatust, kus inimene on videos üks ning reaalsuses hoopis keegi teine, Vare sõnul ei olnud.

Personalispetsialisti Tiina Saare sõnul on video-CV tegemise peale just praegu õige aeg mõtelda. Ei pea muretsema, kust tehnikat saada ning kes võiks aidata. "Teenus areneb vastavalt turu nõudlusele ja esimesed teenusepakkujad on juba end olemas. Kui on endal tahtmist seda teha, võib proovida," sõnas ta.

Asjatundjate konsultatsioon ei tule tema sõnul kindlasti kahjuks. Kehvasti koostatud video võib kandideerimisel kasu asemel kahju tuua. Inspiratsiooni saamiseks soovitab ta õppust võtta Austraalia saarevahi konkursil 16 parema hulka jõudnute videoesitlustest.

Videoesitluse koostamise eesmärk on tekitada emotsionaalset meeldivust, mis täiendaks professionaalsete oskuste kirjeldust. Tööandja näeb tööotsija kehakeelt ja miimikat ning loob endale juba terviklikuma pildi konkreetsest inimesest ilma, et peaks otsima mõlemale sobivat aega kohtumiseks. Loomulikult on oht, et tööandjale ei meeldi mingi konkreetne aspekt inimese välises imagos: prillid, soeng, ehted, lips ning ta seetõttu välistab inimesed, kes faktiliste kompetentside alusel oleksid parimad kandidaadid konkreetse töö jaoks. Aga sama fenomen ohustab tööotsijat ka intervjuul tööandjaga kohtudes. Aga siis kulub selleks rohkem aega.

Video-CV on vaid üks tööandja võimalus kandidaadi kohta lisainfot hankida. Internetiotsingu tulemused annavad võimaluse otsida inimese kohta käivat informatsiooni kõigist avalikest allikatest. Professionaalsele karjäärile orienteeritud inimesed loovad seetõttu enda brändi, laadides mitmekülgset informatsiooni erinevatesse suhtluskeskkondadesse, ning kontrollivad aeg-ajalt, milliseid tulemusi enda nime guugeldamine välja toob ja vajadusel loovat uut professionaalset sisu.

Hetkel kuum