Silvia Kruusmaa • 8. juuni 2010 kell 10:34

Nordea: palk peab langema

Eestis peab väliskonkurentsile avatud sektor palku langetama, sest kasvumootor on lähiajal just eksport, ütles Nordea Marketsi analüütik Annika Lindblad.

Väliskonkurentsile avatud sektoris on vaja veel palkade ja hindade korrigeerimist, ütles Lindblad Nordea Marketsi vastavaldatud majandusprognoosis Baltic Rim Outlook. Kuigi palku on langetatud viimasel ajal, on need endiselt veel kõrged, mis viitab vajadusele neid kohendada. Euroopa Komisjon on rõhutanud ka eelarve tugevdamise meetmete jätkumise olulisusele, et kindlustada avaliku sektori finantside tugev alus.

Eesti majanduse taastumine sõltub Nordea teatel suures osas ekspordinõudluse elustamisest. Eesti eelarvedefitsiit on kergelt tõusnud 2009. aasta madalatelt tasemetelt. Seetõttu on võimalused toetada majandust läbi lõdvema fiskaalpoliitika järgnevatel aastatel väga piiratud, tõi Lindblad välja.

Nordea Marketsi peaökonomist Tõnu Palm täpsustas hiljem, et Nordea ei väida oma majandusanalüüsis, et Eesti palgad on liiga kõrged.

"Kiire palgakasvu aastatel, 2007 ja 2008, jõudsid palgad ligi 20%se aastakasvu tempoga majanduse tootlikkusest ette, mistõttu on majanduse tervisele kasulik kui palkade kohanemine jätkuks, seda küll mõõdukamas tempos kui seni,  sest majandus on taastumas kriisist," selgitas Palm.

Eestis on nii avalik kui erasektor teinud läbi kiire kohanemise, seda ka tööjõukulude poolelt, mis on loonud Eestile head eeldused kriisist väljumiseks. Üldine majandusvaate hinnang on Eesti majandusele hea – märgid majanduse tugevnemisest, lisas ta.

"Riigi konkurentsivõime seisukohast on oluline, et majanduskasv taastub ja koos sellega on mõeldav ka palga ja hinnataseme ühtlustumise jätkumine. Analüüs ütleb, et palgaturu kasvu eelduseks on tootlikkuse kasv. Tootlikkuse kasvu me olemasoleva statistika alusel täna Eestis veel ei tähelda. Ekspordipõhine majanduskasv, mille esimesi märke me täna näeme, annab Eestile võimaluse nii tootlikkuse kui ka palgataseme kasvuks tulevikus," rääkis Palm.

Hetkel kuum