Silvia Kruusmaa • 8. juuni 2010 kell 9:19

Nordea: euro kiirendab majanduse taastumist

Positiivseks suunaks Eesti majanduses on esimesed märgid ekspordipõhisest majanduskasvust ning tugevnev positsioon eurole üleminekuks, märgib Nordea Markets vastavaldatud majandusprognoosis Baltic Rim Outlook.

Eesti majanduse taastumise väljavaated on paranenud veelgi tänu Euroopa Komisjoni soovitusele võtta euro Eestis kasutusele järgmise aasta algusest. Esmaspäeval toetasid Eesti eurole üleminkut euroala rahandusministrid. Nordea ootuste kohaselt liitub Eesti euroalaga 1. jaanuarist 2011.

„Riigi majanduse taastumise mootoriks on jätkuvalt eksport, valitsuse üheks järgnevate aastate suurimaks väljakutseks on töötuse vähendamine ning selle kaudu sisenõudluse, sealhulgas tarbimise toetamine,“ ütles Nordea Marketsi peaökonomist Tõnu Palm.

„Nii tööstustoodangu kui jaemüügi viimased näitajad kinnitavad Eesti majanduskasvu ekspordipõhist taastumist, mis on positiivne eelkõige jätkusuutliku majanduskasvu seisukohalt. Eelkõige madalast võrdlusbaasist tingituna hüppas tööstustoodangu aastakasv aprillis jõuliselt 18%. Samas püsib tööstustoodangu maht 2004 aasta taseme lähedal ning jääb seega oluliselt alla 2008. aasta rekordtasemele. Kuigi tööstustoodangu müük ekspordiks kasvas jõuliselt (aastakasv 36% võrreldes aprill 2009), püsis müük kodumaisel turul endiselt nõrk (aastane langus miinus 12%). See peegeldab selgelt ekspordipõhist majanduse taastumist. Rohkem tähelepanu ekspordisektorile - see on oluline märksõna nii majanduse taastumise kui kasvu faasis,“ sõnas Palm.

Läti majandusele ootab Nordea stabiliseerumist ja järk-järgulist taastumist alates järgmises kvartalist. Peamist tuge peaks riigi majandusele pakkuma ekspordisektor. Majandusseisu ebakindlust suurendab poliitiline ebastabiilsus, mis tõenäoliselt süveneb enne oktoobrikuiseid parlamendivalimisi.

Leedu majandus taastub samm-sammult. Selle aasta esimene kvartal oli Leedu majanduses nõrgim pärast 2005. aastat: SKP peamised komponendid jätkasid vähenemist. Tarbimine on vähene ning majapidamiste kindlustunne on alanevate palkade ja suureneva tööpuuduse tõttu madal. Seega ootab Nordea Leedule sellel aastal madalat majanduskasvu.

Venemaa esimese kvartali majanduskasv oli prognoositust madalam ning näitas, et majanduse taastumise esimene faas on olnud oodatust aeglasem. Nordea prognoosib siiski, et ekspordi toel taastub majanduskasv veel selle aasta jooksul. Pikemas perspektiivis kujutavad Venemaa majanduskasvule suurimat ohtu laenuturgude vähene aktiivsus, energiasektori võimsuse piiratus ja majanduse ebatõhus struktuur.

Poola majanduskasvu aeglustumine aasta alguses oli ajutine ning Nordea ootab taastumise jätkumist. Tööjõuturu stabiliseerumisest on näha uusi märke ja Nordea Marketsi prognoosi kohaselt läbib töötuse määr selle aasta jooksul tipptaseme. See võib kaasa tuua uute kasvumootorite nagu ülemaailmse finantskriisi hirmus taandunud investeeringute, laenude ja eluasemeturu uue tõusu. Samas tähendab see edaspidiseks ka eelarve- ja rahapoliitika karmistumist.

Nordea on ainus kõrgeima ehk AA-krediidireitinguga kodupank Eesti turul, mis pakub universaalpanga tooteid ja teenuseid nii era- kui äriklientidele. Nordea Grupil on üle 10 miljoni kliendi, ligi 1400 harukontorit ja 6 miljoni e-kliendiga juhtiv positsioon internetipanganduses. Nordea aktsiad on noteeritud NASDAQ OMX Stockholmi, Helsingi ja Kopenhaageni börsil.

Hetkel kuum