Väinu Rozental • 8. juuni 2010 kell 18:14

Nordea: palku tuleb jätkuvalt kohendada, ent mõõdukamas tempos

Nordea ei väida täna keskpäeval avaldatud majandusanalüüsis, et Eesti palgad on liiga kõrged, rõhutas Nordea Marketsi peaökonomist Tõnu Palm.

Järgneb Tõnu Palmi kommentaar.

„Kiire palgakasvu aastatel, 2007 ja 2008, jõudsid palgad ligi 20 protsendilise aastakasvu tempoga majanduse tootlikkusest ette, mistõttu on majanduse tervisele kasulik, kui palkade kohanemine jätkuks, seda küll mõõdukamas tempos kui seni, sest majandus on taastumas kriisist.

Eestis on nii avalik kui erasektor teinud läbi kiire kohanemise, seda ka tööjõukulude poolelt, mis on loonud meile head eeldused kriisist väljumiseks. Üldine majandusvaate hinnang Eesti majandusele on hea – märgid näitavad majanduse tugevnemisest.

Riigi konkurentsivõime seisukohast on oluline, et majanduskasv taastub ja koos sellega jätkub ka palga ja hinnataseme ühtlustumine.

Analüüs ütleb, et palgaturu kasvu eelduseks on tootlikkuse kasv. Tootlikkuse kasvu me olemasoleva statistika alusel täna Eestis veel ei tähelda. Ekspordipõhine majanduskasv, mille esimesi märke me praegu näeme, annab Eestile võimaluse nii tootlikkuse kui ka palgataseme kasvuks tulevikus.

Majanduskasvu taastudes ootame ka palkade mõõdukat kasvu. Selline paindlikkus on kasulik nii ettevõtetele kui töötajatele, sest koos sellega paraneb tööhõive ja Eesti ettevõtluskliima atraktiivsus välismaailma silmis.“

Hetkel kuum