Silvia Kruusmaa • 11. juuni 2010 kell 6:58

TTÜ-l leiutis, millega saab tuvastada euromüntide ehtsust

Tallinna Tehnikaülikoolile anti välja USA patent leiutisele „Meetod ja seade elektrilise bioimpedantsi mõõtmiseks”, millega saab kiiresti ja lihtsalt diagnoosida nii tervisehäireid kui  tuvastada euromüntide ehtsust.

Leiutisele "Meetod ja seade elektrilise bioimpedantsi mõõtmiseks" on välja antud Eesti patent ja lähiajal antakse välja ka Euroopa patent, teatas ülikool.

Leiutise autorid on TTÜ teadlased-elektroonikud professor Mart Min, vanemteadurid Raul Land ja Toomas Parve ning arstidiplomiga doktorant Andres Kink. Kinkil on valminud ka impedantsmeetodi kasutamisele põhinev doktoritöö.

Leiutise sisuks on mitmesuguste materjalide ja struktuuride (eriti bioloogiliste ja keemiliste) ning süsteemide analüüsimine elektriliste signaalidega võimalikult lihtsal viisil diskreetset ja numbrilist signaalitöötlust kasutades. Värsket patenti on plaanis kasutada käesoleva aasta sügisel algava Euroopa Liidu 7. Raamprogrammi projektis SAFEMETAL. Projekti raames töötatakse välja aparatuur euromüntide ning nende valmistamiseks kasutatavate metallide ehtsuse kiireks tuvastamiseks lihtsal viisil. Plaanis on impedantstehnoloogiat ning käesolevat patenti rakendada ka satelliitide toiteseadmete monitoorimiseks kosmoses selleks, et ennetada ootamatute elektriavariide teket.

Eriti sobib see meetod kantavate ja inimkehasse implanteeritavate tillukeste meditsiiniseadmete projekteerimiseks bioMEMS (bio-mikro-elektro-mehaanilised süsteemid) tehnoloogia baasil. Näiteks võiksid olla südamerütmurid ja -monitorid (südamelihase isheemia varaseks avastamiseks selle raskusastme hindamiseks ja infarkti ennetamiseks) ning seadmed siirdamisele kuuluvate või juba siirdatud  kudede ja organite kohandumis- ja eluvõime jälgimiseks.

TTÜ elektroonikainstituudi professoril Mart Minil ja nii instituudi juures kui teaduse tippkeskuses CEBE ja tehnoloogia arenduskeskuses ELIKO ning TTÜ teadusmahukas firmas Smartimplant tegutseval ühendatud uurimisgrupil on veel mitmeid kaasnevaid leiutisi elektrilise impedantsi rakenduste kohta meditsiinitehnoloogia vallas.

Hetkel kuum