Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Harku vabastab oma elanikud maamaksust

  "Me loodame sellest saada väga otsest tulu, sest kui keskmiselt maksab üks inimene maamaksu 1200-1300 krooni, siis tulumaksu maksab üks elanik keskmiselt 12 000 krooni. Siin on kümnekordne vahe," selgitas Harku vallavanem Kaupo Rätsepp. Tema sõnul loodetakse eelarvesse maamaksust tekkiv tühimik täita tulumaksu arvel.
  Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluva vallavanema sõnul ei ole tegemist niisama populistliku otsusega, vaid vald on kalkuleerinud, et kui nad saaksid veel selle aastanumbri sees juurde 400 registreeritud elanikku, kataks see vallale umbes kolm kuni neli miljonit krooni maksma mineva maamaksuvabastuse.
  Uuringute järgi on Harku vallas 3000 kuni 3500 elanikku, kes ei ole end valla elanikuna registreerinud ehk nende maksud laekuvad mõnda teise omavalitsusse. "Meil on potentsiaali tuhandete inimeste näol," rõhutas Rätsepp.
  Kuna maamaksumäärad ja maamaksuvabastus kehtestatakse üheks kalendriaastaks, annab see vallale võimaluse 1. jaanuarist 2012 ehk pärast kevadel toimuvaid riigikogu valimisi maamaks taas tagasi tuua.
  "Teoreetiliselt on võimalik maamaksuvabastus kaotada ja maks tagasi tuua, aga me ei taha tõesti inimesi lollitada," kinnitas Rätsepp.
  Sama kinnitab Harku vallavolikogu esimees Helikar Õepa. "Me ei oleks ju hakanud seda mõtet ajama ja läbi töötama. Igal juhul loodame, et volikogu kiidab selle otsuse heaks," rääkis ta. Õepa kinnitusel toetavad ideed lisaks IRLile ka teised erakonnad ja loomulikult vallaelanikud. "Vaata, kui hea on öelda, et mina elan Harku vallas ja meil on seal sellised eelised," selgitas ta.
  Teiseks maamaksu kaotamise põhjuseks on võrdsus. "Meil on vallas hästi palju suvilaid, inimesed kasutavad meie infrastruktuuri ja meie valgustust ja meie teid. Selle hooldamise eest peavad maksma elanikud, kelle maksud laekuvad Harku valda. Idee on ka natuke võrdsust tekitada," nentis Õepa.
  Viimsi vallavanem Haldo Oravas ütles, et on maamaksuvabastuse teemat Harku vallajuhiga arutanud ning nõustub selle vajalikkusega, kuid Harku vald on teises situatsioonis kui Viimsi.
  "Viimsis ei ole nii ulatuslikke suvilapiirkondi, kus omanik on mõne muu omavalitsuse registris. Viimsi vallale tähendaks elanike kodude aluse maa maksust vabastamine umbes 6 miljonit krooni eelarvesse saamata jäävat maamaksutulu," selgitas Oravas. Tema sõnul on Viimsis arutatud eelmise aasta 2. juulist kehtima hakanud võimalust, mille kohaselt saaks linnas oleva maa omaniku vabastada maksust 0,3 ha või vallas asuva kinnistu omaniku 1 ha ulatuses. Maksuvabastuse aluseks oleks rahvastikuregistrisse märgitud elukoht. Oravase sõnul peaks aga riik tegema eelnevalt korralise maade hindamise.
  Jõelähtme vallas ei ole võimalik maamaksu kaotada, sest viimased aastad on vallavanem Andrus Umboja sõnul toimunud tugev kulude kokkuhoid. "Seega pean seda ideed Jõelähtme valla kontekstis ebareaalseks," lisas ta.
  "Jõelähtme valla eelarve on natuke alla 100 miljoni krooni ja maamaks moodustab sellest päris olulise tuluallika ehk umbes 11 protsenti," ütles Reformierakonda kuuluv Umboja.
  Reformierakond oli üks nendest, kes aasta tagasi kohalikel valimistel üritas Tallinnas saada valijate toetust just maamaksu kaotamise lubadusega.
  Ka Kose vallavanem ja Harjumaa Omavalitsuste Liidu esimees Vello Jõgisoo peab maamaksu kaotamise suurimaks miinuseks auku valla eelarves.
  "Kose vallas oleks kogu maamaksu kaotamine väärt umbes 2,2 miljonit krooni ja siis oleks vaja see 2,2 miljonit kuskilt mujalt leida. Praegustes oludes ei ole seda lihtne teha," kostis Jõgisoo. "Ka Harju Omavalitsuste Liidu juhina ei tea ma, et see idee väga suurt kandepinda omaks," lisas ta.
  Kinnisvarafirmade juhid usuvad, et kui Harku vald otsustab eraisikute maamaksu kaotada, mõjub see valla atraktiivsusele positiivselt, kuid suurt ümberasumist kaasa ei too.
  "Eks see kohalike omavalitsuste vahelise konkurentsi näide on," rääkis Arco Vara juhatuse esimees Lembit Tampere. Harku valla elanikuna oleks Tamperel sellise otsuse üle hea meel. Tema hinnangul vabastatakse ainult eraomanikud tõenäoliselt seetõttu, et äriühingud ei hääleta.
  ASi Uus Maa juhatuse liige Jaanus Laugus lisas, et kuigi Harku vald soosib vaid erakinnistute vabastamist maksudest, siis on igasugune soodustus turu jaoks positiivne.
  "Eks siis on Harku vallal idee saada juurde uusi elanikke. Ju loodetakse, et selline käik kutsuks inimesi sinna ümber platseeruma," rääkis ta.
  Lauguse hinnangul võib maamaksu puudumine mõjutada kinnisvaraostjat, kui tehakse valikuid pealinnalähedaste piirkondade vahel. "Kuna meil maamaks nii hirmus suur ei ole, siis usun, et tulumaksust vabastamine piirkonniti või mõni muu selline julgem käik kutsuks rohkem rahvast ligi," nentis ta.
  Ober-Hausi tegevjuht Tarmo Kase maamaksu kaotamise ideed kiitma ei tõtanud. Maamaks on üks kohaliku omavalitsuse olulisemaid tuluallikaid ja seetõttu ei olnud ta kindel, et selle kaotamine on parim mõte.
  "Kui aga vald saab piisavalt tulu teistest allikatest ja eraisikute maamaksust laekuv tulu on marginaalne, siis miks mitte," märkis ta. "Kindlasti ei saa see kujuneda omavalitsuste puhul reegliks, sest ärimaade ja elamumaade osa on valdade lõikes väga erinev," lisas ta.
  Kase sõnul on eramaa omanike maksuvabastus võrreldes ärimaa omanikega põhjendatum, sest kuskil peab ju inimene elama. Ärimaad kasutatakse tulu teenimiseks ja seetõttu on ka selle maksustamine mõistetavam.
  Mida arvate maamaksu kaotamise ideest?
  See idee on väga rõõmustav. Ma olen kogu aeg leidnud, et see on ajuvaba, et me võtame suured laenud, ostame kinnistu välja ja siis maksame selle eest riigile veel maksu ka. Kindlasti võiksid edaspidi Harku valla eeskuju järgida ka teised Eesti vallad.
  Nii palju kui ma olen oma tuttavatega rääkinud, leiavad kõik, et see maks on väga ülekohtune.
  Kas on õige teha nii, et eramute omanikele kaotatakse maamaks ära, kuid ärimaa omanikud peavad seda edasi maksma?
  Arvan, et eramute omanikel ja ärimaa omanikel vahet teha ei tohiks. Nüüd, kui ma räägin kui ettevõtja, siis ettevõtlikud inimesed üritavad midagi teha ja annavad teistele tööd. Mina isiklikult annan oma lastehoiuga tööd kolmele inimesele ja mul on niigi suur maksukoormus. Miks peaksid ettevõtjad veel lisaks tasuma makse, see on ülekohtune. Arvan, et ettevõtjate maksukoormus on niigi suur.
  Tulevikus peaks maamaksu kindlasti ära kaotama ka ettevõtjatele. Sel lihtsal põhjusel, et ka nemad on selle maa kunagi välja ostnud. Kui ma ka ei ole maa omanik, vaid rendin äripinda, siis pean nii või naa suurte maksude korral renti rohkem maksma. Süsteem peaks olema ühtlustatud.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Leslie Leino: on aeg hämarate Hiina ettevõtete taust läbi valgustada
Nüüd, mil Hiina võrguplatvormid on tulemüürile vaatamata rahvusvaheliselt kättesaadavad, saab lõpuks teha väga täpseid sissevaateid nende tausta, kirjutab Tallinna Ülikooli Aasia uuringute teadur Leslie Leino.
Nüüd, mil Hiina võrguplatvormid on tulemüürile vaatamata rahvusvaheliselt kättesaadavad, saab lõpuks teha väga täpseid sissevaateid nende tausta, kirjutab Tallinna Ülikooli Aasia uuringute teadur Leslie Leino.
Inglise keskpank kavatseb karmistada krüpovaluuta reegleid
Inglise keskpanga sõnul näitab krüptovarade väärtuse 2 triljoni dollari suurune langus turu haavatavust ning vajadust karmima õiguskaitse ja regulatsiooni järele, vahendab Bloomberg.
Inglise keskpanga sõnul näitab krüptovarade väärtuse 2 triljoni dollari suurune langus turu haavatavust ning vajadust karmima õiguskaitse ja regulatsiooni järele, vahendab Bloomberg.
Kasvuekspert: lühiajaline mõnu tekitab halbu harjumusi
Lühiajaline mõnu kipub alati võitma pikaajalisi eesmärke ning see on põhjus, miks inimesed ei saa lahti halbadest harjumustest, selgitas kasvuekspert Indrek Saul.
Lühiajaline mõnu kipub alati võitma pikaajalisi eesmärke ning see on põhjus, miks inimesed ei saa lahti halbadest harjumustest, selgitas kasvuekspert Indrek Saul.
Europol vahistas üle 130 lastega kaubitseja
Europoli koordineeritud ulatuslikul operatsioonil vahistasid 22 Euroopa riigi ja Interpoli korrakaitsjad 130 lastega kaubitsejat ja tuvastasid 60 uut kahtlusalust.
Europoli koordineeritud ulatuslikul operatsioonil vahistasid 22 Euroopa riigi ja Interpoli korrakaitsjad 130 lastega kaubitsejat ja tuvastasid 60 uut kahtlusalust.
Järjekordne krüptofirma seisatas raha väljamaksed
Singapuri krüptofirma Vauld peatas väljamaksed oma platvormil ja palkas nõuandjad hindama oma tulevikuväljavaateid restruktureerimisest teiste firmadega liitumiseni.
Singapuri krüptofirma Vauld peatas väljamaksed oma platvormil ja palkas nõuandjad hindama oma tulevikuväljavaateid restruktureerimisest teiste firmadega liitumiseni.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.