15. november 2010 kell 21:34

Rumm: paberilon kõik kena

Riigikogus määrati parteide rahastamise kontrollijad, kuid sots Hannes Rummi sõnul pole järelevalvajaid piisavalt. Paberil on kõik kena, aga tegelikus elus tuleb igal aastal näiteid, kuidas jokitatakse, ütles ta.

Eile otsustas põhiseaduskomisjon, et kontrollkomisjon koosneks riigikogus esindatud parteilastest, kes ise parlamenditoolil ei istu. Samuti hakkab komisjonis järelevalvet tegema vabariigi valimiskomisjoni liige ja audiitorkogu esindaja.

"Tahaksime, et see (parteide rahastamist kontrolliv - toim) komisjon oleks tõsiselt võetav ja tõsiselt võetavad saavad olla vaid need poliitilised erakonnad, kes on esindatud riigikogus," kommenteeris otsust põhiseaduskomisjoni reformierakondlasest esimees Väino Linde.

Linde: vennaarmust pole juttugi

Linde sõnul saavad kasutada väidet "omad kontrollivad omasid" vaid eemalseisjad. "Tegelikult on iga erakond teisele erakonnale vähemalt poliitiline konkurent, kui mitte midagi enamat. Siin sellist vennaarmu või poliitilist kokkulepet ei ole," väitis Linde.

Sotsiaaldemokraat Hannes Rumm ütles, et sotsid soovisid kontrollkomisjoni kaasata ka õiguskantsleri ning riigikontrolli, samuti maksuameti esindaja. "Praegu peab küll tunnistama, et ükski erakond meie ettepanekuid ei toeta," ütles ta.

Erakondade seadus anti riigikogule töösse kohe pärast aastavahetust, kuid seni pole seda veel vastu võetud. Rummi sõnul ei liiguks eelõu riigikogus karvavõrdki, kui sellel poleks nii tugevat ajakirjanduse tähelepanu.

"Tänu tugevale avalikkuse survele ollakse huvitatud, et see eelnõu enne valimisi vastu võetakse, aga konks peitub selles, millisel kujul - kui tõhusal või ebatõhusal," sõnas Rumm.

Tema hinnangul on eelnõu kõige suuremaks nõrkuseks kontrollikomisjon, mis ka muudatuste tõttu oluliselt tõhusamaks ei muutu.

"Paberil on kõik kena, aga tegelikus elus tuleb igal aastal mitmeid näiteid sellest, kuidas jokitatakse," kommenteeris Rumm.

"Paberitesse vormistatakse, et töötud traktoristid Lõuna-Eestist annetasid 100 000 krooni kaupa erakonnale raha või Slovakkia ärimees on annetanud arusaamatutel põhjustel raha," rääkis Rumm.

Saar: tehtud otsus ikka parem kui mitte midagi

Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liige Jüri Saar ütles, et eile tehtud otsus on parem ikka kui mitte midagi. "Praegu on otsus tehtud - ootame ära, kui nii ei lähe, võib ju ringi (kontrollkomisjoni liikmete arvu) laiendada tulevikus," sõnas Saar.

Linde avaldas lootust, et erakonnaseaduse muutmise seaduse eelnõu võiks vastu võtta juba tuleval neljapäeval. Seadus hakkaks kehtima pärast valimisi ehk uue aasta 1. aprillil. Parteide rahastamist kontrollkomisjon koguneb seejärel kuu aja jooksul.

Autor: Katariina Krjutškova, Indrek Kald

Hetkel kuum