Raivo Sormunen • 2. detsember 2010 kell 21:00

Vaheta hoiused aktsiate vastu

Hiina peab pankades asuvad tohutud hoiustesummad suunama aktsiaturgudele, et vältida finantssüsteemi riski ning samas arendada ka kohalikku kapitaliturgu, arvab Hiina keskpanga nõustaja Li Daokui.

Hiina majapidamiste deposiitide maht pankades kasvas septembris koguni 1,04 triljoni jüaani (1,85 triljoni krooni) võrra ja ulatus 29,9 triljoni jüaanini (53,2 triljoni kroonini). See teeb inimese kohta hoiuste mahuks umbes 40 500 krooni, mis on peaaegu võrdne hiinlastest kordi rikkama Eesti vastava näitajaga (43 500 krooni).

Raha säästmine on hiinlaste jaoks pärast 1990. aastate majandusreforme, mil lõpetati ära nn eluaegse töökoha garantii, kujunenud kultuuriliseks etaloniks.

"Hiina pangandussüsteemi hoiuste mahud on äärmiselt suured. Nii pankade kui ka riigi finantssüsteemi jaoks on üleval suur potentsiaalne risk, kui pangandussüsteemist hakatakse äkki suuri summasid välja võtma," vahendas uudisteagentuur Bloomberg Hiina keskpanga nõustaja Daokui sõnu.

Keskpanga nõuandja sõnul peaks Hiina arendama oma kapitaliturge ja laiendama aktsiaturgu. Aktsiaturu laiendamine aitaks Daokui sõnul tõmmata raha järk-järgult pangandussüsteemist välja. Lisaks soovib ta, et rohkem Hiina fonde saaks välisturgudele investeerida.

Hiina majapidamiste säästumäär (säästud / sissetulekud) ulatus 2008. aastal 54 protsendini, mis on Maailmapanga andmeil üks kõrgeimaid näitajaid maailmas. Vaid Liibüas, Kuveidis ja Aserbaidžaanis ületas säästumäär hiinlaste oma.

"Investorid otsivad kasvu või vähemalt soovivad oma raha väärtust säilitada. Negatiivne reaalne hoiuse intressmäär (hoiuste intresimäär jääb alla 4,4% inflatsioonile - toim.) ja piiratud kinnisvarainvesteeringud muudavad aktsiaturu kasvu otsivate investorite jaoks märkimisväärseks kanaliks," ütles Changjiang Securities Co strateeg Shen Nan.

Hiina aktsiaturgu jälgiv Shanghai Composite'i indeks on viimase kaheteistkümne kuu jooksul andnud järele 13%, kuid on alates juuli algusest kosunud 21% võrra.

Hetkel kuum