Kadri Jakobson • 23. detsember 2010 kell 5:53

Vastasleer Keskerakonnas

Rahastamisskandaali puhkemise tagamaadest on meedias olnud erinevaid spekulatsioone. Äripäevale teadaolevalt on Savisaare kukutamine olnud juba ligi aasta Keskerakonna osa liikmete seas päevakorral.

Eile õhtul olid Moskvast saabuvale Deniss Boroditšile Tallinna lennujaama tulnud vastu Edgar Savisaar ja Kalle Klandorf. Aga ka Savisaare käitumist kritiseerinud ja Boroditši kaitsma asunud Ain Seppik, kes nähes Savisaart eemaldus kiiresti. Oli näha, et ta pole Savisaarega kohtumisest huvitatud ja oli isegi üllatunud lennujaamas erakonna juhti nähes.

Savisaar omakorda tuli teda filmivale fotograafile kätega kallale. Hiljem ta vabandas oma käitumise pärast. "Andke andeks, läksin ägedaks," lausus Savisaar ja eskortis koos Klandorfiga Boroditši enda autosse.

Boroditš on rahastamisskandaali võtmetegija ja tõenäoliselt kahtlustab Savisaar, et just Boroditš oli see, kes tegi kapoga koostööd. See võis olla ka põhjuseks, miks ta ise Boroditšile lennujaama vastu läks.

Teisipäeva hilisõhtul kapo avaldatud infost võib järeldada, et just Boroditš võis olla see, keda kapo kasutas mikrofonijalana, et salvestada Jakunini ja Savisaare kõnelused. Boroditš jäi ise lennujaamas napisõnaliseks ja ei soovinud neid väiteid kommenteerida.

Õhtul samuti lennujaama tulnud Ain Seppik juhib aga Keskerakonna sees tekkinud mõjukat vastasleeri, kes soovib Savisaare asemel erakonna esimehe kohal näha Jüri Ratast. See looks Keskerakonnale võimaluse hakata tegema koostööd Reformierakonnaga ning võimaldaks pärast kevadisi valimisi tulla Toompeal võimule.

Parteijuhi vastasleeris mitu mõjukat keskerakondlastRahastamisskandaali puhkemise tagamaadest on meedias olnud erinevaid spekulatsioone. Äripäevale teadaolevalt on Savisaare kukutamine olnud juba ligi aasta Keskerakonna osa liikmete seas päevakorral. Opositsiooni tuumiku moodustavad Kalle Laanet, Ain Seppik, Jüri Ratas, kes olid tõenäoliselt tänu abilinnapea Deniss Boroditšile teadlikud ka Venemaa Raudteede juhi Vladimir Jakuniniga peetavatest rahastamiskõnelustest. Seda infot omas väidetavalt ka sotsiaaldemokraatide Tallinna juht Andres Anvelt. On tõenäoline, et info kapo raporti kohta jõudis meediasse sellelt seltskonnalt.

Eile hommikul kritiseerisid Laanet ja Ratas Savisaare tegevust. Neile tõttas appi ka Ain Seppik. Samuti Toomas Varek.

Laanet ütles, et selleks, et Keskerakond saaks edasi minna, peaks Edgar Savisaar oma juhtivad ametid maha panema. Laaneti sõnul ei ole tal mingit põhjust mitte usaldada kaitsepolitseid. Savisaare teguviis on tõeline julgeolekurisk Eesti riigile, väitis Laanet.

Edgar Savisaar peab erakonnale punkt-punktilt aru andma ning poliitilisest demagoogiast siin enam ei piisa, ütles Ain Seppik Kuku raadiole. "Siin ei aita niisugune üldine jutt Vene eriteenistustest ja Eesti kapo koostööst jne. Siin niisuguse üldise poliitilise demagoogiaga enam läbi ei saa, siin on nii, et võta punkt, oli - ei olnud, milline on seletus sellele, millised mälestused sellest hetkest on Edgar Savisaarel. /.../ See on väga tõsiseltvõetav dokument ja Eesti kaitsepolitsei vähemalt oma vastuluure osas minu arvates on väga tõsiseltvõetav organisatsioon," lausus Seppik.

Savisaar suutis mässu maha surudaKuigi Savisaare toetajad asusid oma tegevusplaani koostama juba ööl vastu kolmapäeva, hoidus Savisaar ise kuni eile keskpäeval toimuva linnavalitsuse pressikonverentsini varju. Isegi linnavalitsuses ei teatud hommikul, kas linnapea tuleb tavapärasele pressikonverentsile. Ta otsustas lõpuks tulla ja näidata, et tunneb end Keskerakonna juhina kindlalt.

Eile õhtul Tallinna lennujaamas toimunud vahejuhtum aga näitab, et Savisaar ei pea end veel puhkenud lahingu võitjaks.

Edgar Savisaar ei ole nõus taandumaEile Tallinna linnavalitsuse pressikonverentsil ütles Edgar Savisaar, et tagasi astuda ta ei kavatse.

"Mis puutub erakonda, siis otsustab erakond. Mis puutub Tallinna linnapeasse, siis Tallinna keskfraktsioon ja Tallinna rahvas on mind linnapeaks teinud, nemad saavad ka seda otsustada, kes neid edaspidi juhib nii linnas kui ka parteis," rääkis Savisaar.

Hetkel kuum