23. detsember 2010 kell 5:07

Savisaarel pole ühtki sõpra?

Skandaalid räsivad rohkem ühemeheparteisid, kus liikmed usuvad pimesi liidrit. Selliste parteide aeg saab ümber, jäänud ongi veel vaid Keskerakond, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Järgneb Äripäeva juhtkiri:

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar viis Eesti taas korraks maailmakaardile, temast ja meist kõnelevad mõjukad väljaanded. Kahjuks seekord negatiivselt. Tõepoolest, Savisaare rahaskandaal ei ole see, "mida Eesti praegu tahab või vajab, kui ees peaks olema hoopis triumfeeriv liitumine euroalaga", nagu kirjutas eile The Economist oma Ida-Euroopa blogis.

Võinuks arvata, et kapo materjalide avalikustamisest saab pöördepunkt Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare rahaskandaalis, Savisaar taandub poliitikast viimseid väärikuse riismeid kokku korjates. Ent Savisaar ei kavatse loovutada ühtki positsiooni – ei taha ta panna maha ei meeriametit ega võtta seljast erakonna liidri särki. Sest esimesse on Savisaare sõnul valinud teda rahvas ning Keskerakonnas toimuva üle otsustavad keskerakondlased.

Vähe sellest, talle on üleöö üks amet juurdegi tekkinud: "vene mõjuagendist" on Savisaare eilsel linnavalitsuse pressikonverentsil eneseõigustamiseks puistatud sõnu uskudes saanud topeltagent – ka kapo värvatud "eesti mõjuagent idas". "Kapo kõrged ametnikud õhutasid mind Vene poolega suhteid jätkama," väitis Savisaar.

Taandumise asemel Savisaar õigustab end ja otsib süüdlasi. Eks niiviisi on käitunud Eestis terve hulk poliitikuid, kes paha pealt tabatud. Kõige värskemalt peaks olema meeles Rahvaliidu endiste juhtide teod ja sõnad. Nagu juht ees, nii erakonna etturid järel – selle asemel et olukorda selgitada, vassitakse ja hämatakse. Rahvaliidul lõppes see erakonna lõhenemisega.

Ka Keskerakonnas on hulk parteilasi Savisaare kaitseks dzotile viskunud, nt Tallinna abilinnapea Merike Martinson, erakonna peasekretär Priit Toobal jt.

Ent Keskerakonnastki kostab teistsuguseid hääli. Savisaar tahtis osta valimistel venelaste rahaga venelaste hääli, ent lisaks sai hakkama suurima solvanguga eestlaste jaoks, mida võiks ette kujutada – küsis raha endiselt põlatud-vihatud okupandilt. 

Kapo Savisaare vastu kriminaalmenetlust ei algata. Savisaare väitel pole ta rikkunud ühtki paragrahvi. Ometi on tervel riigil plekk muu ilma silmis. Nii ühe kui ka teise käitumise pärast.

Kas just skandaal ka Keskerakonna lõhenemisega lõpeb (või on Savisaarel mõni tõeline sõber, kes suudab teda veenda – nüüd tuleb lahkuda, et säästa erakonda?), aga suundumus on näha: skandaalid räsivad rohkem ühemeheparteisid, kus liikmed usuvad pimesi liidrit.

Ühemeheparteide aeg saab ümber, jäänud ongi veel vaid Keskerakond. Sellele parteile kordakski The Economisti pakutut – kõige siivsam lahendus on, kui erakonnakaaslased ulataksid Savisaarele poliitilises ja ülekantud tähenduses "revolvri" ja pudeli viskit. Paragrahvidel  pole siin enam mingit tähtsust.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum